Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Energetika

  Velká poptávka po fotovoltaikách a s ní spojené výzvy

  Sektor obecní energetiky zažívá velké otřesy. Geopolitická situace a růst cen energií vyvolala veliký zájem domácností, firem i obcí o realizace vlastních zdrojů výroby elektřiny, především fotovoltaických elektráren. Pro obce to není dobrá zpráva. Dostávají se v čekacích listinách až na zadní příčky (pokud se nejedná o instalaci opravdu velkých zdrojů). Přestože rozvoj obecní fotovoltaiky se kvůli nedostatečným kapacitám realizace o měsíce posouvá, příležitosti pro energetiku rozhodně jsou. Doporučenou cestou je zabývat se energetickým managementem. Jsou ale vypisovány i další výzvy v sektoru energetiky.

  Dodavatelé se na jednu stranu radují z velkého množství poptávek, na druhou stranu narážejí na nedostatek pracovníků a materiálu. Čekací doba na projekt fotovoltaické elektrárny je nyní 1 až 2 roky. Podnikatelský sektor a domácnosti navíc dostávají přednost u realizačních firem kvůli jednoduššímu schvalovacímu řízení. Aby toho nebylo málo, na vypsání potřebných dotačních titulů se stále čeká.

  Příležitosti pro obecní energetiku

  Obce mohou zavést systém energetického managementu s pomocí výzvy EFEKT 1/2022. Čerpat je možné až 500 tisíc na projekty typu měření či vytváření / aktualizace energetických koncepcí. Jedná se o „energetický základ“, který by měl být součástí každé strategie obce. Při pokrytí 90% nákladů se jedná o příležitost, o které by měly obce rozhodně uvažovat.

  Úplně čerstvou výzvou je potom NPO 1/2022 pro rekonstrukci veřejného osvětlení. Výše dotace je 30Kč na 1 ušetřenou KWh, což je při reálných úsporách 60-80% oproti systému sodíkových výbojek poměrně zajímavá částka. Problematická však může být nutnost přidat několik svítidel pro splnění hygienických norem. Pozornosti by nemělo uniknout, že z výzvy je možné čerpat prostředky i na přípravu kabeláže pro dobíjecí stanice elektromobilů či optimalizaci řídícího systému veřejného osvětlení.

  Detaily k oběma výzvám najdete na www.mpo-efekt.cz.

  Foto: Piqsels
  Zdroj: Obec 2030
  Web odkaz: www.obec2030.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  237
  Energetika
  301
  IT
  180
  Dotace a Finance
  837
  Odpady
  162

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze