Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Energetika

Velká poptávka po fotovoltaikách a s ní spojené výzvy

Sektor obecní energetiky zažívá velké otřesy. Geopolitická situace a růst cen energií vyvolala veliký zájem domácností, firem i obcí o realizace vlastních zdrojů výroby elektřiny, především fotovoltaických elektráren. Pro obce to není dobrá zpráva. Dostávají se v čekacích listinách až na zadní příčky (pokud se nejedná o instalaci opravdu velkých zdrojů). Přestože rozvoj obecní fotovoltaiky se kvůli nedostatečným kapacitám realizace o měsíce posouvá, příležitosti pro energetiku rozhodně jsou. Doporučenou cestou je zabývat se energetickým managementem. Jsou ale vypisovány i další výzvy v sektoru energetiky.

Dodavatelé se na jednu stranu radují z velkého množství poptávek, na druhou stranu narážejí na nedostatek pracovníků a materiálu. Čekací doba na projekt fotovoltaické elektrárny je nyní 1 až 2 roky. Podnikatelský sektor a domácnosti navíc dostávají přednost u realizačních firem kvůli jednoduššímu schvalovacímu řízení. Aby toho nebylo málo, na vypsání potřebných dotačních titulů se stále čeká.

Příležitosti pro obecní energetiku

Obce mohou zavést systém energetického managementu s pomocí výzvy EFEKT 1/2022. Čerpat je možné až 500 tisíc na projekty typu měření či vytváření / aktualizace energetických koncepcí. Jedná se o „energetický základ“, který by měl být součástí každé strategie obce. Při pokrytí 90% nákladů se jedná o příležitost, o které by měly obce rozhodně uvažovat.

Úplně čerstvou výzvou je potom NPO 1/2022 pro rekonstrukci veřejného osvětlení. Výše dotace je 30Kč na 1 ušetřenou KWh, což je při reálných úsporách 60-80% oproti systému sodíkových výbojek poměrně zajímavá částka. Problematická však může být nutnost přidat několik svítidel pro splnění hygienických norem. Pozornosti by nemělo uniknout, že z výzvy je možné čerpat prostředky i na přípravu kabeláže pro dobíjecí stanice elektromobilů či optimalizaci řídícího systému veřejného osvětlení.

Detaily k oběma výzvám najdete na www.mpo-efekt.cz.

Foto: Piqsels
Zdroj: Obec 2030
Web odkaz: www.obec2030.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze