Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Energetika

  Vláda chystá úpravu legislativy na podporu OZE

  „Musíme posílit energie z obnovitelných zdrojů„ uvedl premiér ČR Petr Fiala během své květnové návštěvy ve Středočeském kraji. Jako inspiraci si Fiala zvolil právě návštěvu energeticky samostatné obce Kněžice, která již několik let vyrábí teplo a elektřinu z OZE.

  Nová legislativa

  Českou podle premiéra Petra Fialy výrazně zaostává ve rozvoji fotovoltaiky a OZE všeobecně. To byl mimo jiné důvod proč, se premiér Fiala včera vydal na návštěvu  energeticky samostatné obce Kněžice ve Středočeském kraji. „Musíme posílit energie z obnovitelných zdrojů. Naše koalice připravuje legislativu, která umožní sdílet energii v rámci obce a tím zajistit její naprostou soběstačnost,“ prohlásil včera Fiala během návštěvy obce Kněžice. „Kněžicemi by se měli inspirovat i další obce a my bychom jim proto měli vytvořit podmínky, které jim zajistí finančně dostupné energie. Česko ovšem nemá mnoho možností,“ dodal Fiala.

  100 tisíc solárů jako priorita v energetice

  Fiala již dříve prohlásil, že považuje za důležité, abychom mohli mít jadernou energii, jádro jako čistý podporovaný zdroj. Český stát podle něj chce zároveň rozvíjet obnovitelné zdroje energie v mnohem větší míře než dosud. V programovém prohlášení Fialovy vlády se vyzdvihuje to, že prioritou je podpora rozvoje jaderné energetiky a decentralizovaných obnovitelných zdrojů s důrazem na energetickou bezpečnost, soběstačnost, klimatické cíle a dostupné dodávky energií.

  Oblast obnovitelných zdrojů je téměř zanedbatelná, a to chce Fiala změnit. „Musíme pohnout se pohnout z místa, v tomto odvětví jsme výrazně pozadu. Náš plán je 100 tisíc fotovoltaik na střechách domů do konce tohoto volebního období,“ dodal Fiala.

  Klíčová role fotovoltaiky

  V programovém prohlášení Fialovy vlády se Green Deal považuje za příležitost pro investice do udržitelného rozvoje, čistých a obnovitelných zdrojů. Současně jde o příležitost pro rozvoj cirkulární ekonomiky a modernizace české ekonomiky s důrazem na zlepšení kvality života a životní prostředí.

  Pokud se jedná o rozvoj energetiky, pak nová vláda Petra Fialy by se měla přednostně soustředit na zmiňované decentralizované obnovitelné zdroje, a zejména na fotovoltaiku. Cílem vlády je rehabilitovat fotovoltaiku v Česku a přispět k tomu, aby do roku 2025 na minimálně 100 000 tuzemských střechách vznikly nové fotovoltaické elektrárny.

  „Do konce roku 2022 připravíme nový energetický zákon, který bude obsahovat principy a požadavky na komunitní energetiku,“ uvádí se v programové prohlášení vlády.

  Díky tomu se vlastníkům zjednoduší instalace fotovoltaických zařízení na domech a získanou energii budou moci sdílet nebo prodávat. Obce a společenství hodlá stát podpořit v jejich snahách zjednodušit administrativu ve stavebnictví.

  Foto: Wikimedia Commons
  Zdroj: Solární novinky, Vláda ČR
  Web odkaz: www.solarninovinky.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze