Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Jak to vidí starostové

Anketa o pomoci samospráv Ukrajině 1. díl

Měsíčník PRO města a obce v anketě mezi starosty zjišťoval, jak samosprávy ve spolupráci s kraji a státem pomáhají Ukrajině a svým partnerským městům.

Zuzana Schwarz Bařtipánová,
starostka města Bílina
(cca 17 200 obyvatel, okres Teplice)

Jakou pomoc Ukrajině a ukrajinským občanům či konkrétnímu partnerskému městu organizujete?

Město Bílina se zapojilo do pomoci Ukrajině v několika směrech. První podpora je finanční, kdy rada odsouhlasila finanční dary po 20 tis. Kč partnerskému městu Novovolynsk, ukrajinskému velvyslanectví, ČČK, Charitě ČR a Člověku v tísni. Zároveň rada doporučila zastupitelstvu schválit finanční dary ve výši 1,5 mil. Kč městu Novovolynsk a ukrajinskému velvyslanectví. Další pomoc je materiální, ve městě jsme zřídili dvě sběrná místa humanitární pomoci. V nich přijímáme materiální pomoc podle požadavků Ukrajiny i materiální pomoc pro ukrajinské uprchlíky, kteří již přišli nebo přijdou. Město zajišťuje pomoc ukrajinským uprchlíkům jak s ubytováním, zajištěním všech nezbytných potřeb (vízum, zdravotní pojištění, MOP), tak i se zařazením dětí do škol a školek, zajištěním jazykových kurzů, zaměstnání a v neposlední řadě se zajištěním kroužků pro ukrajinské děti. Jsme v neustálém spojení s vedením partnerského města po SMS či telefonu.

Jak spolupracujete s českým státem, krajem, občany?

Město finančně podpořilo charitativní sbírky organizované na pomoc Ukrajině. Prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí i vývěsních cedulí na radnici informujeme o všem nezbytném, a to jak v češtině, tak i v ukrajinštině. Koordinujeme dobrovolníky a jejich pomoc. Spolupracujeme s okolními obcemi, které využívají např. naše sběrná místa humanitární pomoci i zajištění odvozu do centrálních sběrných míst nebo předání hmotné pomoci uprchlíkům. Nyní víme zhruba o třech desítkách ukrajinských uprchlíků, kteří do města již přišli. Jedná se většinou o ženy a děti, některé děti dokonce dorazily bez rodičů.

Partnerské město Novovolynsk
Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
507
IT
373
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze