Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Jak to vidí starostovéNepřehlédněte

Jak to vidí starostky, Pardubický kraj

Lenka Gotthardová, starostka obce Kladruby nad Labem
(cca 600 obyvatel, okres Pardubice)

1. Která témata řešená na úrovni kraje se nejvíce dotýkají vaší obce/města?

Obec Kladruby nad Labem dlouhodobě spolupracuje s Krajským úřadem v Pardubicích (od vzniku krajů), doufejme, že k oboustranné spokojenosti. Kraj nám byl důležitým rádcem v oblasti výstavby tlakových kanalizací, v současné době stavíme již třetí, a také v rámci svých možn

ostí a předpisů tuto výstavbu finančně podpořil. Podporu jsme nalezli i v oblasti cestovního ruchu, neboť jsme mohli pořídit informační směrovky a odpočívadla pro turisty i občany našich obcí (altánky, lavičky, odpadkové koše atd.). Důležitá je spolupráce ve školství – v obci máme mateřskou školku Hříbátka a dále krajem zřízenou Střední školu chovu koní a jezdectví, kde je stále co opravovat. Velmi důležitá byla a je koordinace kraje v oblasti spolupráce mnoha státních a odborných institucí. Ještě před zápisem Národního hřebčína Kladruby nad Labem na listinu UNESCO vznikla tzv. Rada památky, které od počátku předsedá náměstek hejtmana Roman Línek. Jedná se přímo o  vzorovou spolupráci se všemi institucemi a pěti obecními úřady v rámci řešení dalšího vývoje UNESCOvého území.

2. Jak jste s řešením těchto témat spokojeni?

Veškerá spolupráce s krajem probíhá velmi dobře a kraj je nám v mnoha směrech praktickým rádcem, panem hejtmanem Martinem Netolickým počínaje, přes jeho náměstky a vedoucí odborů až po jednotlivé zaměstnance kraje. Spolupráce s krajem nás opravdu těší.

3. Co by se podle vás mohlo či mělo na úrovni kraje zlepšit a proč?

Složitou záležitostí je oblast dopravy, resp. opravy silnic. To je téma, které se dotýká většiny měst a obcí v našem kraji. Sice čekáme již dlouhá léta na opravu krajských silnic procházejících našimi obcemi, ale snad se již začne blýskat na lepší časy. V roce 2022 by se měl začít opravovat most přes řeku Labe mezi obcemi Kladruby a Řečany. Po dokončení oprav bude možné přistoupit k opravě silnic v blízkém okolí. Tak se máme na co těšit.

 

 

Zuzana Tvrzníková, starostka obce Zámrsk
(cca 750 obyvatel, okres Ústí nad Orlicí)

1. Která témata řešená na úrovni kraje se nejvíce dotýkají vaší obce/města?

Jednoznačně nejvíce se naší obce dotýká stále nerealizovaná oprava průtahu naší obcí, a to silnice III. třídy 3152, která je coby spojnice mezi městy Chrudim a Choceň poměrně frekventovaná. Oprava této silnice je již dlouhou dobu naplánována, bohužel na ni Pardubickému kraji stále nezbývají finance a oprava je aktuálně odsunuta s předpokládanou realizací do roku 2025 (budeme doufat, že nejpozději). Opravě tělesa silnice III/3152 by měla předcházet kompletní rekonstrukce mostu ev. č. 3152-2 přes řeku Loučnou. Tento most se jeví být na hranici životnosti, což je velký problém zvláště v souvislosti s vysokou frekvencí průjezdu nákladních vozidel. Ta mají sice na silnici III/3152 vjezd zakázán, ale nějak se jej stále nedaří ani za občasných kontrol ze strany Policie ČR prosadit a je otázka, zda avizovaná únosnost mostu do 24 t je v případě častého přejezdu kamionů a dalších nákladních vozidel stále reálná.

2. Jak jste s řešením těchto témat spokojeni?

Jsme velmi nespokojeni s tím, že není oprava průtahu naší obcí realizována. Silnice je v havarijním stavu a nad únosností mostu panují obavy. Stávající stav krajské silnice je navíc v příkrém kontrastu se stavem obecních komunikací. V posledních pěti letech jsme z prostředků obce s využitím úvěru i za pomoci dotačních prostředků opravili prakticky všechny místní komunikace včetně  kompletní rekonstrukce dvou mostů přes řeku Loučnou. Návštěvníci Zámrsku však jako první vidíprávě onu rozbitou silnici. Není to dobrá vizitka a přiznám se, že mě kolikrát napadlo k silnici nainstalovat ceduli s nápisem „Omlouváme se motoristům za stav této silnice, která není v majetku naší obce“.

3. Co by se podle vás mohlo či mělo na úrovni kraje zlepšit a proč?

Netroufáme si hodnotit – nevidíme výrazné nedostatky.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze