Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Jak to vidí starostové

Jak to vidí starostové, Plzeňský kraj

Marcela Sobotková, starostka města Hrádek (cca 2800 obyvatel, okres Rokycany)

1. Která témata řešená na úrovni kraje se nejvíce dotýkají vaší obce/města?

2. Jak jste s řešením těchto témat spokojeni?

3. Co by se podle vás mohlo či mělo na úrovni kraje zlepšit a proč?

Je to určitě školství, zachování zdravotnické péče, bezpečnost, doprava, rozvoj turistiky a sportu a životní prostředí. Uvedu několik příkladů za volební období, jak funguje spolupráce mezi městem a krajem.

  • Kraj se významnou měrou podílel na financování a dokončení projektu Obchvat Rokycany–Hrádek. Výstavbou této komunikace se zrychlil nájezd na dálnici a Hrádek, což oceňují nejenom občané, ale i firmy. Město plánuje bytovou a individuální výstavbu v lokalitě Hrádek střed II a zrychlení příjezdu na dálnici činí plánovanou výstavbu atraktivní. Dokončením obchvatu se ve městě změnily trasy veřejné autobusové dopravy, kraj vysoutěžil nového provozovatele a pořídil nová vozidla s ekonomičtějším provozem – nízkopodlažní s klimatizací. Hrádek instaloval nové moderní autobusové zastávky a komfort cestování se pro občany zvýšil.
  • Město využívá podle možností dotační tituly kraje, z nichž jsme získali dotace např. na rozšíření městského kamerového systému, na opravu zdravotnické ambulance, výsadbu stromů v rámci zadržování vody v krajině, na vybudování sportoviště a čekáme na rozhodnutí o přidělení dotace na opravu a obnovu památníku padlým a umučeným občanům za I. a II. světové války. Ve spolupráci s krajem se ve městě vybudovaly optické sítě, kde se jednalo o projekt Plzeňského kraje pro města a obce, zejména pro využití agend státní správy.
  • V době covidu město využilo nabídky krajského úřadu na očkování mobilním týmem v Domě s pečovatelskou službou a zorganizovalo očkování pro seniory žijící v našem zařízení. Využili jsme i nabídku na očkování pro občany bez registrace, která se uskutečnila přímo ve městě v prostorách domu kultury, opět ve spolupráci s Rokycanskou nemocnicí s mobilním týmem zdravotníků. Kraj tímto cílí na co největší proočkovanost obyvatelstva.
  • Plzeňský kraj věnuje velkou pozornost životnímu prostředí, zadržování vody v krajině a zabývá se propojením nadregionálních soustav a posílením zdrojů podzemní vody. Záměrem je zvýšit podíl podzemních vod na úkor povrchových, aby v budoucnosti bylo možné zajistit pitnou vodu i pro obce, které trpí nedostatkem vody.

Častým tématem je výše příspěvku na výkon státní správy, kde se v minulých letech valorizovala výše příspěvků, zohledněná podle počtu obyvatel obce. Jako obec I. typu máme menší rozsah agendy, tudíž nemáme s přidělenou výší příspěvků zásadní problém. Kraj kompenzoval výpadky z rozpočtového určení daní vzniklé v souvislosti s nařízeními a omezeními vlády v době covidu formou výplaty kompenzačních bonusů.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
437
Energetika
495
IT
361
Dotace a Finance
1350
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze