Pro řešení nedostatečných kapacit školek a domovů pro seniory dostanou obce, kraje, neziskové organizace i podnikatelé tvrdá data ze Sčítání 2021. To odstartuje 27. března a potrvá až do 11. května. Odpovědné osoby díky němu získají podklady pro kvalifikovaná rozhodnutí, která ovlivní kvalitu života těch nejmladších i nejstarších z nás.
Na nedostatek školek dlouhodobě upozorňují nejen rodiče, ale i veřejné a nevládní neziskové organizace. V podobné situaci jsou i služby péče o seniory. Klíčovou roli při hledání řešení v oblasti sociální péče mají data ze sčítání lidu. Díky nim lze s dostatečným předstihem odhadnout, kolik dětí, kde a za jak dlouho by mohlo do školek nastoupit, stejně jako kde a jak skutečně bydlí čeští senioři. Sčítání může být impulsem jak pro samotnou výstavbu školek, domovů důchodců nebo hospiců, tak i pro plánování služeb či pro potřebnou úpravu dopravních spojů v konkrétní lokalitě. „Stárnutí obyvatel přikládá váhu i dalším faktorům, které bývaly dříve okrajové, například bezbariérovost. Tím se myslí třeba i to, na jak dlouho je na semaforu nastavená zelená. Více se přemýšlí nad tím, jak daleko je pošta, doktor nebo obchody,“ potvrzuje sociolog Tomáš Soukup, který se léta věnuje výzkumu trhu, marketingovým průzkumům a sociologickým výzkumům.
Řada obcí roste takovým tempem, že svým obyvatelům nemůže nabídnout adekvátní občanskou vybavenost. Řešení problémů nepomáhá ani to, když lidé bydlí formálně jinde než ve skutečnosti. Důvodem může být třeba snaha zapsat své dítě do školy v jiné spádové oblasti. Počet hlášených obyvatel má přitom vliv na rozpočet obcí, a ten zas na to, zda si obec bude moci dovolit postavit školku nebo zajistit pečovatelskou službu. Jedinečným parametrem Sčítání lidu, domů a bytů je takzvané skutečné bydliště, které bylo poprvé součástí sčítacího formuláře v roce 2011. „Jen sčítání lidu umí odpovědět na otázku, kolik lidí v dané obci skutečně žije, bez ohledu na to, zda jsou tam trvale hlášeni, nebo ne. Podle dat ze sčítání lze pak například snadno vypočítat, kolik a v jakých lokalitách bude v příštích letech předškolních dětí. Obce tak získají přehled o tom, jaká bude nutná kapacita tříd ve školkách a jak ji v budoucnu naplánovat,“ vysvětluje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let. Jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online. Lidé se budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo přes mobilní aplikaci. V takovém případě se úplně vyhnou kontaktu se sčítacími komisaři v druhé fázi terénního došetření.