Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Komunikace s občanyMístní rozvoj

  Do státní stavební správy nechce ani polovina zaměstnanců

  Odborový svaz státních orgánů a organizací ve spolupráci se Sdružením místních samospráv ČR zadal 5. března 2021 anketu, která reaguje na aktuální vývoj v projednávání stavebního zákona.
  Podle některých pozměňovacích návrhů, jejichž přijetí podpořila i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), se opět zvažuje převést část současné agendy z územních samosprávných celků na nový stavební úřad v režimu státní služby. Na úředníky a úřednice by čekala 10. platová třída a uznání jejich zkoušek zvláštní odborné způsobilosti jako úřednických zkoušek. Více podrobností k podmínkám převodu stavebních úřadů zatím ministerstvo nesdělilo.
  „O anketu byl velký zájem, odpovědělo na ni celkem 1 274 osob. I když byla anketa anonymní, na odborový svaz přišla i celá řada podrobnějších reakcí, které se stavěly kriticky k celému návrhu,“ uvádí předseda svazu Pavel Bednář.
  V anketě jsme se ptali nejdříve na to, zda za takových podmínek bude zájem na nový úřad přejít – bez souhlasu současného zaměstnance či zaměstnankyně to totiž nepůjde. Pouze necelá polovina respondentů, konkrétně 40,7 %, uvedla, že za dosud známých podmínek do nového systému přejde. Dalších 26,6 % respondentů předpokládá, že zůstanou u svého současného zaměstnavatele v nějaké jiné pracovní pozici – např. v agendě územního plánování. Zbývajících 32,7 % pak očekává, že ve svém zaměstnání skončí, najdou si úplně jinou práci nebo např. odejdou do důchodu.
  Poslední skupiny, jež si bude hledat jiné pracovní uplatnění či půjde do důchodu, jsme se pak ptali, zda v jejich případě bude muset současný zaměstnavatel jejich pracovní místo novému státnímu úřadu „odevzdat“, protože agenda stavebního řízení je na nich vykonávána plně nebo převážně. Z nich 80,6 % odpovědělo, že ano. Pro územní samosprávné celky pak tento postup bude znamenat, že daným lidem budou muset vyplácet odstupné.
  „Potvrdilo se nám, co jsme věděli po celou přípravu nového stavebního zákona, že tedy lidé z obcí příliš nechtějí. Zároveň to ale i znamená, že MMR vůbec nemá představu o tom, jak by tuto agendu na novém úřadě zajistilo. Pokud by skutečně přešlo tak málo lidí, pak to bude znamenat velký problém hlavně pro stavebníky,“ říká místopředsedkyně odborového svazu Alena Gaňová.
  Více informací zde.
  Zdroj: SMČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  442
  IT
  308
  Dotace a Finance
  1261
  Odpady
  229

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze