Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Místní rozvoj

  Metodika plánování veřejných prostranství malých obcí

  Veřejná prostranství jsou místa, která jsou nejviditelnější vizitkou obce a která jsou také nejvíce využívaná. Podoba veřejných prostranství má vliv na kvalitu života a spokojenost obyvatel obce.
  V průběhu minulého roku jsme Vás v Informačním servisu Svazu měst a obcí ČR informovali o procesu vytváření Metodiky plánování veřejných prostranství malých obcí. V ní se multioborový tým z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (ČVUT UCEEB), složený z architektů, urbanistů, sociologů a psychologů, zaměřoval nejen na téma zapojení obyvatel, ale na celý proces plánování, přípravy a zadání studie veřejných prostranství.

  Kvalitní veřejná prostranství

  Veřejná prostranství jsou místa, která jsou nejviditelnější vizitkou obce a která jsou také nejvíce využívaná. Podoba veřejných prostranství má vliv na kvalitu života a spokojenost obyvatel obce. Je v nich také vytvářen vztah lidí k místu jejich bydliště. Z pohledu návštěvníka jsou první věcí, které si všimne a s níž přijde do kontaktu. Fungují tedy i jako symbol obce.
  V zájmu vedení měst je tak vytvářet atraktivní veřejná prostranství pro své obyvatele. Atraktivní nejen ve smyslu estetiky architektonického ztvárnění, ale zejména vytvoření příjemného prostoru, který bude v prvé řadě naplňovat potřeby jejich budoucích uživatelů, tedy místních obyvatel. Proto je důležité zapojení místních obyvatel, zástupců a členů spolků, organizací i podniků při přípravě i tvorbě návrhu. Ti všichni jsou totiž experty na život v obci. Zapojení místní komunity je nezbytné provádět nejen v zárodcích projektu, ale i v jeho průběhu a na jeho konci, kdy je dobré místní obeznámit o nabytých poznatcích, které tak mohou být doplněny či upřesněny, a zároveň je informovat o dalším postupu v kontextu řešených veřejných prostranství v jejich obci. Nezbytné je také účastníkům dané participační aktivity vždy vysvětlit, co je jejím účelem, aby nedošlo k falešným dojmům a očekáváním veřejnosti, že se přímo podílejí na (spolu)navrhování veřejných prostranství. Právě nenaplněná očekávání bývají častým kamenem úrazu při závěrečných prezentacích konečných návrhů.

  Interaktivní webinář k Metodice již v dubnu

  Na konci měsíce března představil na svých stránkách kolektiv autorů Metodiku plánování veřejných prostranství malých obcí, která je po zadání emailu volně ke stažení. Svaz měst a obcí ČR je od počátku roku 2021 v kontaktu se spoluautorkami Metodiky a 28. dubna chystá pro své členy i nečleny interaktivní webinář na toto téma. Více v pozvánce a programu zde.
  Více informací lze získat od pracovníků SRRZV, např. Jan Lehejček (lehejcek@smocr.cz).
  Zdroj: Svaz měst a obcí ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  440
  IT
  308
  Dotace a Finance
  1261
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze