Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceDoprava a InfrastrukturaKomunikace s občanyMístní rozvoj

O městě budoucnosti budou diskutovat kapacity

Druhý ročník mezinárodní konference pořádané organizací Pěšky městem nese letos podtitul „vyzkoušejte změnu“ a bude představovat krátkodobá i dlouhodobá řešení v oblasti urbanismu. Mezinárodně uznávaní řečníci představí praxi, jejíž zavedení pomohlo velkým metropolím v zahraničí.

Konference se bude konat 12. – 13. října v Praze a jedním z jejích hlavních poselství bude odvaha začít experimentovat v městském prostoru. Tzv. taktický urbanismus přímo vybízí k inovativním řešením, která v budoucnu umožní si město více užívat. Postupné dílčí změny, které konference představí, by poté mohly transformovat celkové přemýšlení o „městech budoucnosti“.

„Už naše první konference konaná před dvěma lety ukázala, že sdílet know-how z úspěšných projektů může dodat odvahu realizovat změny v městském prostoru, a to i dočasného charakteru, které mohou odstartovat proměnu trvalou a systémovou. V roce 2021 jsme do Čech vůbec poprvé “přivezli” profesora Carlose Morena, autora konceptu tzv. Patnáctiminutového města, který navázal spolupráci s pražským magistrátem.  Konferencí chceme přesvědčit odborné publikum, že změna celkového pohledu na budoucnost měst je nutná. Klimatické změny, závislost na fosilních palivech, zahlcenost jedoucími i parkujícími automobily – to vše jsou problémy, které je třeba řešit.  V centru pozornosti chceme mít člověka s jeho potřebami, nikoli dopravní prostředek. Nepotřebujeme mít pouze ,chytrá města‘, ale i zdravá a šťastná města,“ představuje konferenci předsedkyně Pěšky městem Petra Syrová.

Organizace Pěšky městem na konferenci pozvala vedoucího městského plánování a veřejného prostoru Agentury pro mobilitu, životní prostředí a území města Milána (AMAT) Demetria Scopellitiho. Ten dokázal již desítky milánských náměstí a ulic vrátit zpět jejich obyvatelům a implementovat tak udržitelné změny v této hektické metropoli.

O navrhování ulic podporujících bezpečnou a zdravou mobilitu dětí bude hovořit albánský architekt Simon Battisti, který se specializuje na vytváření školních ulic v Tiraně, Kosovu i Bratislavě.

Další z přednášejících, Američan Mike Lydon, se aktuálně řadí k mezinárodně nejvlivnějším urbanistům. Zakládal mimo jiné  Open Streets Project a je spoluautorem knihy Tactical Urbanism: Short-term Action for Long-term Change, která byla oceněna jako jedna z nejlepších knih o plánování měst za poslední desetiletí. Na konferenci představí základní principy taktického urbanismu i nejdůležitější kroky vedoucí k jeho zdárné implementaci.

Vystoupí též Alice Ferguson, ředitelka britské organizace Playing Out, která pomáhá navracet ulice a veřejný prostor měst dětem, které si mohou hrát venku na ulicích a ve své čtvrti se mohou svobodně pohybovat. Je velkou propagátorkou tzv. Playstreets.

O důležitosti participace občanů na finálním řešení bude hovořit urbanista Petr Návrat a české know-how na konferenci představí i starosta Třebíče a zastupitel kraje Vysočina Petr Pacal. Ten se v Třebíči pustil do odvážné revize parkování, které má za cíl odvést maximum aut z centra města. Třebíč navíc zásadně ozelenil, a to navzdory pokutě, kterou dostal za vysazení stromů od památkářů. Ze Slovenska přijal pozvání bratislavský primátor Matúš Vallo. Vystudovaný architekt klade velký důraz na kvalitní veřejný prostor, adaptaci na klimatickou změnu a posilování veřejné hromadné dopravy. Program Bezpečných cest do školy představí přímo z organizace Pěšky městem koordinátorka Blanka Klimešová a vizi otevřené komunitní školy představí ředitelka pražské základní školy Solidarita Karin Marques.

Zdroj: Pěšky městem

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze