Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Město pro byznysMístní rozvoj

Projekty škol a použití podmínek FIDIC

Žlutá kniha v projektech škol – dobré řešení pro snížení rizika projektu, nebo pouze zbytečná komplikace pro zadavatele?

 

Podmínky FIDIC představují ve světě asi nejvíce rozšířenou a užívanou praxi smluvních podmínek stavební a projektové praxe, a to nejen v anglofonních oblastech. Podmínky původně vychází z britského precedenčního práva a je možné je použít prakticky pro všechny typy stavebních prací a technologických dodávek, včetně projektových prací a dozorů staveb, a to nezávisle na podílu specifik projektu a místě výstavby. Obecné podmínky dodávek, vydávané federací FIDIC formu vzorových podmínek, jsou doplněny Specifickými podmínkami, jež vytváří sám zadavatel.

V našem prostředí se podmínky rozšířili jako Obecné nebo Smluvní podmínky dodávek v souvislosti s projekty PHARE a ISPA v minulosti pro projekty kofinancované z prostředků Evropské unie. Z hlediska dodávek stavebních prací jsou u nás nejvíce rozšířeny podmínky tzv. Červené knihy (The Red Book) a tzv. Žluté knihy FIDIC (FIDIC P&DB)  – The Yellow Book, Podmínky dle tzv. Bílé knihy pro projektové práce, služby a dozory se vyskytují méně především z důvodu nedostatečné definice rozsahu těchto prací, jež musí zadavatel dopracovat. Nejsložitějším modelem je použití podmínek FIDIC v případě veřejných zakázek, kdy je nutné skloubit režim VZ, Obchodního zákoníku, obchodních podmínek FIDIC atd.

Zejména v posledním období se u veřejných zadavatelů objevuje „nové a univerzální řešení“, jež představují širší aplikace podmínek FIDIC P&DB (Žlutá kniha), rovněž pro oblast veřejných zakázek, kde byl spíše opomíjen, nebo nebyl využíván v celém rozsahu tak, jako je to obvyklé v zahraniční praxi. Nejen ŘSD, ale i další veřejní zadavatelé tvrdí, že konečně nalezli řešení pro výrazné snížení investičních nákladů jednotlivých projektů.

Je tomu skutečně tak a představuje model FIDIC P&DB to pomyslné Kolumbovo vejce pro snížení investičních nákladů a zejména zamezení víceprací na veřejných zakázkách? Nutné nahrazení FIDICu P&DB (Žlutá kniha) v minulosti více užívaným FIDICem (Červená kniha) skutečně nepředstavuje univerzální řešení a klíč na všechny problémy veřejných zadavatelů. Proč se tak ale nestalo již dříve a je možné vůbec v případě použití podmínek FIDIC P&DB mluvit o nějakých výhodách?

Výhody při použití ve veřejné zakázce

Aplikované podmínky FIDIC P&DB vůči základním podmínkám FIDIC (Červený FIDIC) mají skutečně některé neopomenutelné výhody, jež mohou snížit nejen celkové investiční náklady projektu, ale rovněž snížit riziko zadavatele a zkrátit celkovou dobu výstavby tím, že tzv. předinvestiční činnost (projektování) probíhá s určitým překrytím s vlastní realizací díla. V praxi jde pak o „přiměřené“ překrytí projektových prací a vlastní realizace, na druhé straně se přenesení projektových prací na stranu generálního dodavatele podepíše na vyšší nabídkové ceně, jež musí krýt smluvní riziko generálního dodavatele. Vůči tomu by mněl ale působit tlak prostředí s ohledem na aktuální stav poptávky a nabídky na stavebním trhu a riziko, vyplývající pro generálního dodavatele ze závazku projektových prací by tak nemělo nabídkové ceny jednotlivých uchazečů výrazně zvýšit.

Úsporu času pro zadavatele představuje souběh projektových prací a realizace díla. Projektování může pokračovat souběžně s výstavbou, co je z pohledu zadavatele jednou z hlavních výhod žlutého FIDIC-u. Dodavatel v tomto případě zodpovídá nejen za dodávku stavebních prací, ale aj za vypracování projektové dokumentace. Obecná odpovědnost projektanta za výsledek projektových prací je tak přenesena na stranu zhotovitele – na rozdíl od režimu červený FIDIC, kde je zodpovědnost za projektovou dokumentaci na straně zadavatele.

V praxi a s ohledem na charakter a nutnost dodržení podmínek veřejných zakázek, jde zejména o dostatečnou definici předmětu díla, jež jsou součástí podkladů zadavatele v rámci veřejné zakázky. V zahraničí není neobvyklé zadání zakázky na základě dokumentace pro ÚR, na druhé straně musí chybějící dokumentaci a míru podrobnosti zadání nahradit podrobný technický popis, jakož i popis požadavků na dílo. Zejména na tuto skutečnost ale rovněž zadavatel zapomíná a často vlastní zadání nepředstavuje jednoznačný podklad proto, aby mohla být zakázka dostatečně popisně a v souladu se ZZVZ vypsána. Často tak nalezneme neúplné, nejednoznačné nebo rovněž odporující si podklady zadání, jenž chybí dostatečný technický popis požadavků na výstavbu po jednotlivých profesích, technologických nebo provozních souborech.

Obecně pro systém zadávaní FIDIC P&DB platí: čím méně projektové dokumentace, tím více technických požadavků, požadavků na standardy, použité materiály, stavebně-technologické postupy atd. Zadání pouze konečných parametrů celého díla, bez dalších podrobných popisů a požadavků v naší praxi jednoduše ještě nefunguje a otázkou zůstává, zda jednoho dne vůbec bude, i když v zahraničí již není vůbec neobvyklé. Rovněž zadavatel často zapomíná, že pokud přenese na zhotovitele projektové práce – zcela nebo částečně – musí rovněž zabezpečit důslednou kontrolu projektových prací, včetně kontroly průběžných výstupů projektování. V praxi to tak znamená, že činnost technického dozoru (v případě podmínek FIDIC označeného jako správce stavby) musí být podstatně rozšířena o část kontroly projektové dokumentace v souladu s vyhláškou, nebo na základě seznamu dokumentace dle doporučení Honorářového řádu ČKAIT apod.

Podmínky FIDIC v segmentu pozemního stavitelství

V minulosti byly podmínky FIDIC více doménou projektů infrastrukturu (kanalizace, čístírny, železnice, doprava) a více v režimu tzv. Červené knihy, kdy se užívá rovněž výkaz výměr a položkový rozpočet. Z hlediska snížení rizika zadavatele se ale ve světě prosazuje stále více použití podmínek FIDIC P&DB, které zásadním způsobem snižují riziko nejen veřejného zadavatele. V segmentu pozemních staveb je jejich použití věcí pouze posledních let, kromě jiného z důvodu náročnější přípravy části technického zadání pro tento typ projektů

Z pohledu dodavatele se tak nabízí dotaz: „Na čem vlastně vyděláme, pokud bude minimum víceprací?“ Nízký podíl projektů FIDC P&DB u nás souvisí kromě jiného s množstvím technických řešení – více mezi zadávacími podklady a projektovými výstupy dodavatele stavby. Žlutý FDIC vyžaduje od projektanta ekonomické myšlení a měl by být veden dodavatelem stavby k optimalizaci nákladů. Jeho výkon se nebude odvíjet od procentní sazby projektu, ale od snahy o snížení vlastních nákladů na straně zhotovitele. Součástí práce projektanta jsou i alternativní technická řešení, výpočty, propočty ekonomické efektivnosti a pod., tj. práce, které nejsou standardně požadovány našimi zadavateli. Průběžná kontrola projektových prací z hlediska věcnosti a času a jejich následná optimalizace (protože má přímý vliv na investiční náklady) jsou spíše výjimkou než obvyklou praxí veřejných zadavatelů. Agregovaný rozpočet jako součást zadávací dokumentace v režimu FIDIC, Žlutá kniha rovněž není denní praxí projektantů, kteří pracují s položkovým rozpočtem a výkazem výměr na zakázkách dle OZ.

Zadání díla na základě tzv. funkčních požadavků je plně v souladu s praxí ZZVZ, ale vypracování zadávacích podkladů bez projektové dokumentace, pouze na základě tzv. funkčních popisů díla a např. studie, je pro projektanty často nepředstavitelné, i když ve světě je zcela běžné a obvyklé. Projektanti se kromě toho často brání, že výsledky duševní práce a rozpracovanost projektu není možné kontrolovat v čase, což je zásadní omyl v chápaní a přístupu k této metodě. S ohledem na tlak trhu je model žlutý FIDIC ve světě stále populárnější a projektanti a dodavatelé se mu jednoduše museli přizpůsobit.

Použití podmínek FIDIC na projektech škol v České republice

To pověstné české ALE v případě použití podmínek FIDIC P&DB tak má v tomto případě jednoznačné opodstatnění. Je potřeba pouze doplnit, že s uvedeným způsobem zadávaní projektů nemají naši dodavatelé, a především zejména jejich projektanti žádné zkušenosti.

Podmínky FIDIC, Žlutá kniha si našli cestu i v projektech škol, kdy na jejich základě proběhla dodávka Svazkové školy Ondřejov a připravují se další projekty (Mníšek p. Brdy, Úvaly, ZUŠ Praha 4 atd.).

Závěr: pokud bude zadání zakázky doplněno o přesné popisy materiálů, výrobků, stavebně-technologických postupů atd., je možné tyto práce poptávat a za určitých podmínek rovněž dosáhnout úspory nákladů. Na druhé straně z hlediska claimového managementu se nedá vyloučit, že rovněž i v tomto případě budou nadále předkládány vícepráce dodavatelů. V praxi tak jde pouze o to, zda jsou tyto oprávněné nebo nikoliv a do jaké míry je nastavený systém alternativního zadávání metodou FIDIC, Žlutá kniha dokáže eliminovat.

Milan Oleriny

Milan Oleríny v letech 1984 až 1992 pracoval pro jednu z největších německých stavebních firem Walter Bau, AG na projektu výstavby ocelárny v Německu a v Libyi. V minulosti pracoval jako konzultant na projektech infrastruktury ISPA na Slovensku, jako expert OSN na projektech UNDP pro výběrová řízení a podmínky FIDIC ve střední Asii a na projektech EBRD na Balkánu. V současnosti pracuje jako expert na přípravě investičních projektů na základě smluvních podmínek FIDIC a je autorem 6 knih s problematikou podmínek FIDIC, výběrových řízení, zahraniční smluvní praxe a claimového managementu.

 

 

 

 

 

 

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze