Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Město pro byznysMístní rozvoj

Ústecký kraj vybere návrh transformačního centra z architektonické soutěže

Ústecký kraj plánuje v rámci strategických transformačních projektů vybudovat Transformační centrum Ústeckého kraje, které bude zastřešovat několik typů služeb. Centrum vznikne přestavbou bývalé střední školy Stará 100 a na jeho návrh připravuje kraj architektonickou soutěž. Součástí její přípravy byl i workshop, kde kraj představil své plány a vize.

Radní Iva Dvořáková, která má transformační projekty v gesci, připomněla cíle záměru: „Transformační centrum bude mít za úkol zajistit veřejnou službu v oblastech, které budou pro transformaci kraje klíčové. Jedná se o datové služby, revitalizaci krajiny, energetiku a inovace.“  

„Představujeme významnou investici, kterou chceme financovat za účasti dotačních zdrojů. Architektonická soutěž má také upřesnit předpokládanou finanční náročnost celé přestavby. Záměrně jsme vybrali objekt v majetku kraje, abychom ho jako správný hospodář zhodnotili a zároveň následně ušetřili na pronájmech. Věřím, že přestavba objektu bude špičkovou ukázkou toho, jak je možné řešit revitalizace sídlištních brownfieldů v Ústeckém kraji,“ řekl radní pro majetek a investice Tomáš Rieger.

Workshopu se zúčastnili zástupci Ústeckého kraje v čele s hejtmanem Janem Schillerem, představitelé krajského úřadu, ICUK, zástupci města a městských obvodů Ústí nad Labem, veřejnost, organizátoři architektonické soutěže i architekti. Samotná soutěž je jedním z nástrojů, jak zajistit návrh moderní, hodnotný, citlivý k prostředí, zároveň energeticky úsporný. Výsledná stavba by měla být vzorem přestavby a využití veřejných budov.

„Architektonická soutěž je plánovaná jakou dvoukolová, ve druhém kole by se mělo posuzovat pět návrhů a udělit tři ceny. Vítěz by měl být známý v prvním čtvrtletí příštího roku. Rekonstruovaný objekt se má stát vzorným příkladem revitalizace objektu a z druhé poloviny 20. století, a to pří zohlednění optimálních investičních a provozních nákladů,“ upřesnil Igor Kovačević za organizátora, MOBA studio s.r.o.

Ústecký kraj plánuje zadat na základě výsledků soutěže zakázku na zpracování projektové dokumentace. Předpokládaný termín dokončení projekčních prací a vydání pravomocného stavebního povolení bude do 24 měsíců od zahájení. Zadávací řízení na stavební práce kraj předpokládá v létě 2025. Odhadované stavební náklady na realizaci rekonstrukce jsou v tuto 350 mil. Kč bez DPH. Projekt by měl být financován z Operačního programu Spravedlivá transformace jako jeden ze strategických projektů Ústeckého kraje.

Foto a zdroj: Ústecký kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
514
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze