Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Město pro byznysMístní rozvoj

V Pardubicích má vzniknout inovační centrum

Areál Ke Tvrzi v Pardubicích by měl v příštích pár letech projít radikální proměnou. Mimo jiné v něm má vyrůst nová budova, v níž bude fungovat Pardubické inovační centrum. Pod jednou střechou v něm mají sídlit a poskytovat veřejnosti své služby Pardubický podnikatelský inkubátor (P-PINK), CzechInvest, Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje nebo Krajská hospodářská komora Pardubického kraje.

Zájemci o poradenství najdou v inovačním centru všechny důležité organizace a informace k rozvoji svého byznysu. „Pardubické inovační centrum bude propojovat místní firmy, nabízet zájemcům školení, vzdělávání, pomoc s marketingem i metodické vedení od zkušených mentorů. Ve srovnání s jinými kraji není v našem regionu doposud vytvořené kvalitní prostředí, v němž by taková instituce mohla fungovat. Cílem kolegů z oblasti rozvoje a inovací je, aby se to změnilo a Pardubické inovační centrum se do pár let stalo třetí nejvýznamnější institucí svého druhu v České republice. Celkové náklady na vybudování nového centra a jeho vybavení se odhadují na 221 milionů korun, předpokládaná výše dotace je 62 milionů,“ vysvětluje hejtman Martin Netolický a dodává, že na většinu provozních nákladů si má Pardubické inovační centrum v budoucnu vydělat samo: „Inovační centra jsou schopna pokrýt ze svých příjmů až sedmdesát procent nákladů. V tomto směru bychom neměli být výjimkou.“

Pardubické inovační centrum by mělo veřejnosti sloužit od roku 2027. V současné době kraj nechává zpracovat projektovou dokumentaci a připravuje podání dotace do Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, a to prostřednictvím Integrované územní investice hradecko-pardubické aglomerace (ITI). Získání finančního příspěvku je pouze jednou z podmínek pro výstavbu nové čtyřpatrové budovy, v níž bude centrum sídlit. Tou další je demolice stávajícího objektu dětského domova v areálu Ke Tvrzi, jenž je v majetku Pardubického kraje, a vybudování nových prostorů, kam se zařízení přesune.

Chceme podporovat začínající firmy i ty, které se snaží dále rozvíjet, reagovat na trh a inovovat. Podnikání a výroba jsou motorem tuzemské ekonomiky. Vzhledem ke konkurenci ve světě se musíme jako národ snažit zlepšovat, přicházet s novými nápady či přístupy a ty skutečně lepší pak nabízet potenciálním uživatelům. Určitě do budoucna nechceme být pouze zemí, kde je levná pracovní síla, tedy pouhou výrobnou bez přidané hodnoty. Pardubické inovační centrum by mělo podnikatelům prakticky pomáhat právě k potřebným inovacím, dodávat jim informace, propojovat je, zkrátka jim ušetřit mnohdy namáhavou práci a ukázat jim moderní trendy. Druhotným efektem centra bude sjednocení všech zapojených subjektů pod jednu střechu, což vyvolá pozitivní synergický efekt pro jejich působení i klienty. Jedná se o smysluplnou investici, protože pokud nechceme zaspat, musíme inovovat a Pardubický kraj být jedním z těch, který bude spoluvytvářet adekvátní podmínky,“ uvedl radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Kraj je jediným vlastníkem areálu Ke Tvrzi v Pardubicích o celkové rozloze 9 300 metrů čtverečních. Cílem je areál kompletně přestavět a místo současného dětského domova vystavět objekt sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, nový dětský domov, internát a Pardubické inovační centrum.

Foto a zdroj: Pardubický kraj 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze