Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojNezařazenéOdpady

Co s odpadem poradí INCIEN 

K dalšímu zefektivnění odpadového hospodářství může pomoci odpadová analýza 

 „Ve třídění odpadů pořád vidíme slabiny. V domácích popelnicích jsou vytříditelné složky a víme, že v roce 2030 už bychom neměli uložit na skládky vůbec nic. Proto jsme se rozhodli po vzoru jiných měst pozvat partu z Institutu cirkulární ekonomiky, aby nám vytřídili domovní odpad a ukázali nám, co v popelnicích být nemá,“ říká Jana Foltová z Městského úřadu Litomyšl. Právě Litomyšl, Chyňava nebo Trojanovice patří k místům, kam se experti z INCIEN letos podívali. Jimi uskutečňovaná odpadová analýza je velmi efektivní nástroj pro zjištění silných a slabých míst odpadového hospodářství jakékoli místní samosprávy. Díky výstupům z analýzy získá úřad přesná data a při rozšířené spolupráci také doporučení, jak současný systém optimalizovat, aby nepřeplácel za poplatky, využil cenné zdroje a mohl smysluplně investovat.  

Na co přišli v Litomyšli 

Odpadová analýza je součást praktických služeb pro podporu cirkulární ekonomiky. Ta usiluje o šetrné zacházení se zdroji, minimalizaci odpadu a maximální návratnost materiálu do oběhu. Obce teď budou muset podle schválené legislativy usilovat o totéž v rámci odpadového hospodářství, neboť míra vytříděnosti má být do roku 2035 alespoň 70 %. Podle dat České informační agentury životního prostředí (CENIA) se ale obce pohybují v průměru kolem 50 %. „Konkrétně v Litomyšli, kde jsme zpracovávali vzorek o váze zhruba 350 kg, patřila téměř polovina této váhy do kategorie biologicky rozložitelného odpadu. Plasty a papír třídit umíme, jinde máme ještě mezery,“ upozorňuje Petr Novotný, senior konzultant INCIEN, a dodává, že podobně jsou na tom i v jiných obcích.  

„Před několika týdny jsme realizovali analýzu v obci, kde se snaží vycházet občanům maximálně vstříc – zjednodušili, co se dalo. Nabízí sběr biologicky rozložitelných odpadů ze zahrad do celoročně přistaveného kontejneru a většina rodinných domů využila nabídky pořídit si zahradní kompostér, aby mohli zužitkovat kuchyňské rostlinné, popř. zahradní odpady přímo na svých pozemcích. Přesto z analýzy jasně vyplynulo, že 26 % směsného komunálního odpadu stále zabírá právě rostlinný biologicky rozložitelný odpad. Obec si takto ověřila účinnost svých opatření, resp. nutnost navázat dalšími kroky,“ uvádí praktický případ Eva Ryšavá. 

Obec získá spolu s výsledky také fotodokumentaci, video a hlavně přehledně zpracovaná data, díky kterým pak následná diskuze s občany, zastupitelstvem nebo opozicí získá na přesvědčivosti. Je zde také možnost – a setkává se s nadšenou odezvou – přizvat v den konání analýzy děti a pedagogy ze školy, členy zastupitelstva nebo širší veřejnost, aby přihlíželi a dozvěděli se něco nového. „Komunikace s občany je klíčová. Pokud porozumí základním principům odpadového hospodářství, snáze budou motivovaní své obci pomoci. Zpracování odpadů je nákladná záležitost a čím lépe budou občané třídit, tím méně peněz se z obecní kasy ztratí. U odpadové analýzy se na vlastní oči přesvědčí, co funguje a co ne,“ vysvětluje Ryšavá. Ta také upozorňuje, že pro obce nepředstavuje příprava na analýzu žádné starosti. Stačí týmu poskytnout prostor pro třídění, vzorek z předem domluvené lokality a plachtu. Tým přijede, vše zpracuje během jediného dne a poté obci dodá výstupy a data, po dohodě další poradenství. V případě zájmu je možné vyžádat si nezávazné setkání nebo jednorázovou konzultaci. Více na incien.org/konzultace. 

Vesna Mrázková

Institut cirkulární ekonomiky

Na fotografii je výsledek analýzy odpadů nasnímaný dronem 

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze