Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Nezařazené

  SMS ČR požaduje zjednodušení finančních kontrol ve veřejné správě

  Opakované kontroly stejných činností, rozdílný výklad právních předpisů jednotlivých kontrolních orgánů, lpění na dodržování formálních pravidel bez ohledu na jejich smysl a účel. To jsou jen některé z problémů, které trápí obce při kontrolní činnosti státu.

  „Běžně se stává, že jeden kontrolní orgán neshledá žádné pochybení, ale další později ano. Například rozdílná stanoviska v hodnocení zadávacího řízení poskytovatelem finančního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jde o věci, které dlouhodobě ztěžují správu obcí. Proto navrhujeme za Sdružení místních samospráv jednoduchá opatření, která by pomohla situaci řešit. To jsou například témata, která jsme řešili na debatě k přípravě věcného záměru zákona, kterou pořádalo Ministerstvo financí,“ říká předsedkyně Sdružení místních samospráv (SMS ČR) Eliška Olšáková.

  Problematiku duplicity kontrolních činností navrhuje SMS ČR řešit dlouho diskutovanou evidencí plánovaných kontrol. Každý kontrolní orgán by s určitým předstihem musel nahrát do systému informace o plánovaných kontrolách a umožnit tak koordinaci mezi jednotlivými kontrolními orgány. Sdružení místních samospráv také požaduje sjednocení výkladu relevantních právních předpisů napříč kontrolními orgány i kontrolujícími osobami. K tomu by přispělo silnější metodické vedení příslušných orgánů státní správy. Konkrétně v oblasti finančních kontrol jde o metodickou činnost Ministerstva financí ČR.

  „Nejde přitom jen o zjednodušení „života“ zejména menších obcí, které se potřebují soustředit na problémy každodenního výkonu veřejné správy. Přispělo by to i k efektivnějšímu fungování kontrolních orgánů státu a v neposlední řadě i úsporám času a peněz,“ dodává  Eliška Olšáková.

  Sdružení místních samospráv ČR, které sdružuje přes 2200 obcí z celé republiky, proto bude prosazovat novou legislativní úpravu výkonu veřejnoprávních finančních kontrol. SMS ČR upozorňuje na skutečnost, že zákon o finanční kontrole platí už od roku 2001, tedy před vstupem ČR do Evropské unie a prostor ke změnám určitě existuje.

  Foto a zdroj: SMS ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze