Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

EnergetikaNepřehlédněteOdpady

Baterie na skládku nepatří

Sběr baterií šetří přírodu, zdraví lidí i peníze

Už v roce 2025 podle platných zákonů by obce a města měly vytřídit 60 % svých komunálních odpadů a tím snížit množství směsných odpadů vyvážených na skládky.

Zhruba každá čtvrtá baterie, která je v Česku předána k recyklaci, pochází ze sběrných míst v obcích. Obce jsou v celém procesu sběru, recyklace i osvěty nezastupitelné. Podpora sběru baterií v obcích s sebou nese i aspekt ekonomický – vytříděné baterie nezatěžují směsný odpad, nezvyšují obcím podíl skládkování. Ve srovnání s objemnějšími odpady, jako jsou plasty, kovy nebo papír, se tento přínos může zdát zanedbatelný, ale berme to tak, že každý kilogram se počítá! Předtím však jednoznačně stojí odpovědnost obecních úřadu zabezpečit pro své občany dostupná, veřejná a bezpečná sběrná místa na použité baterie a akumulátory.

Proč věnovat pozornost třídění baterií a akumulátorů? Na prvním místě je aspekt morálně ekologický. Když baterie vyhodíme do popelnice, odvezou se spolu s jiným odpadem na skládku nebo do spalovny, kde se z nich uvolňují škodlivé látky včetně těžkých kovů a dochází tak ke kontaminaci přírodních zdrojů. Těžké kovy v bateriích jsou na druhou stranu nekonečně recyklovatelné. Sběrem baterií tak zároveň významně pomáháme šetřit zdroje nerostných surovin a nezatěžujeme tak životní prostředí jejich další těžbou. Baterie se skládají až z 25 % z oceli, kterou lze zcela recyklovat a znovu použít. V neposlední řadě může nesprávně vyhozená baterie zkratovat, přehřát se a vzplanout.

Povinnost zabezpečit sběrná místa

Každá obec má ze zákona o odpadech povinnost zajistit pro své občany místa k odkládání baterií, které se řadí mezi nebezpečné složky komunálního odpadu. Obec za tímto účelem zřizuje sběrný dvůr nebo provozuje mobilní sběrny nebezpečných odpadů. Tyto služby zpravidla zajišťují pro obce komerční svozové firmy a pro obec to znamená nemalé finanční náklady. Navíc by měl spotřebitel v každé obci nad 1 500 obyvatel najít jedno veřejné sběrné místo pro sběr přenosných baterií a v každé obci s pověřeným úřadem by měl mít nárok na odevzdání své vybité autobaterií. Zajistit tuto veřejnou sběrnou síť mají především firmy (výrobci a dovozci), kteří baterie v České republice uvádějí na trh. Tomu říkáme zpětný odběr. Povinnost použité baterie sbírat, recyklovat a k tomu vzdělávat a informovat veřejnost přebírají za výrobce a dovozce takzvané kolektivní systémy.

V tento moment je společnost ECOBAT jediným oprávněným kolektivním systémem k provozování sběru a recyklaci odpadních baterií v ČR. Zajištění zpětného odběru nabízí městům a obcím, které o to projeví zájem, zdarma už víc jak 20 let.

Spolupráce s kolektivním systémem

Každé obci můžeme doporučit, aby využila nabídky kolektivních systémů. Kolektivní systém vám nabídne různé typy sběrných nádob, které můžete umístit na radnici či do budov organizací zřizovaných obcí (knihovna, infocentrum apod.). Pokud má obec sběrný dvůr, můžete zde umístit větší skladovací nádoby pro shromažďování odpadních baterií. Je pravděpodobné, že sběrná místa na území obce již existují, třeba v některých z místních prodejen. V takovém případě vám kolektivní systém dodá seznam míst zpětného odběru, s kterým můžete seznámit občany. Využít můžete také červené kontejnery, které najdete na ulici. Do „červených“ patří malé nefunkční elektrospotřebiče včetně baterie, kterou z nich sami nevymontujete, třeba elektrický zubní kartáček, powerbanka, hračky apod.

Jak zapojit lidi? Jde to i hravě

V celoevropském průměru patříme v třídění baterií sice k těm lepším, (ve sběru baterií dosahujeme téměř 50% úspěšnosti a plníme legislativní kvóty), ale chválit se úplně nemůžeme. Podle ročních statistik společnosti ECOBAT si každý Čech v roce 2022 koupil v průměru 17 kusů tužkových baterek, ale po jejich vybití jich jenom 7 odnesl na sběrné místo – tedy ani ne polovinu.

Jak tedy občany do sběru baterií více zapojit? Základem je propagace v elektronických anebo tištěných médiích, která vydávají obecní a městské úřady. Populární jsou také například sběrové soutěže nebo akce k Evropskému týdnu recyklace baterií nebo Dni Země. Kolektivní systém ECOBAT nabízí všem obcím zdarma sběrné krabičky do domácností ECOCHEESE, které mohou být rozdávány občanům při vhodných příležitostech a mohou jim připomenout, že i použité baterie se mají třídit a nepatří do směsného odpadu.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1360
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze