Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Odpady

Češi rekordně sbírají baterie

Města a obce nabízejí sběrná místa i v prostorách úřadů

V roce 2019 odevzdali Češi k recyklaci 1 696 tun baterií, což je nejvyšší číslo v historii. Meziročně je to o 3 % více a 4krát tolik než před 10 lety. Zvyšuje se i účinnost sběru baterií, ta dosahuje 46 %. Na recyklaci tak končí necelá polovina baterií, které byly dány do oběhu.

Velkou zásluhu na tom mají města a obce, ve kterých občané odevzdávají baterie nejčastěji do červených venkovních kontejnerů nebo ve sběrných dvorech. Potěšující také je, že stále více měst a obcí zřizuje pro své občany sběrná místa přímo v prostorách úřadů. Výsledkem je, že sběr baterií v obcích meziročně narostl o 14 %.

„Pokud města a obce vytvoří dobré podmínky, zvýší dostupnost sběrných míst a dokážou lidi motivovat prostřednictvím kvalitní osvěty, na výsledcích se to projeví. Takových úřadů přibývá. Podporu mají i ve většině krajů. Aktuálně již 28 % všech baterií odevzdaných k recyklaci pochází z měst a obcí. To je hezké číslo,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti Ecobat, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

Příkladem dobré praxe na regionální úrovni je projekt Baterkománie. Spojuje sběr baterií a charitu. Princip je jednoduchý – čím více se v kraji, kde Baterkománie probíhá, vybere během kampaně baterií, tím vyšší finanční příspěvek dají organizátoři, kterými jsou vždy konkrétní kraj a kolektivní systém Ecobat, na obecně prospěšné projekty. Po úspěchu v Kraji Vysočina a Jihomoravském kraji se letos Baterkománie přesunula do Moravskoslezského kraje.

Do sběru baterií se aktivně zapojují také mateřské, základní a střední školy prostřednictvím programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Každá desátá baterie zamířila na recyklaci právě ze škol. Vedle toho, že žáci a studenti získávají praktickou zkušenost s tříděním, vzdělávají se v oblasti recyklace, ochrany životního prostředí a předcházení vzniku odpadů. V programu je aktuálně zapojeno přes 3 800 škol a na www.recyklohrani.cz se mohou registrovat i další zájemci.

Ve městech a obcích se do sběru baterií v rámci Recyklohraní zapojují také školy.

 

Autor: Eva Gallatová, manažerka marketingu, ECOBAT s.r.o.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
398
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze