Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Odpady

  Češi rekordně sbírají baterie

  Města a obce nabízejí sběrná místa i v prostorách úřadů

  V roce 2019 odevzdali Češi k recyklaci 1 696 tun baterií, což je nejvyšší číslo v historii. Meziročně je to o 3 % více a 4krát tolik než před 10 lety. Zvyšuje se i účinnost sběru baterií, ta dosahuje 46 %. Na recyklaci tak končí necelá polovina baterií, které byly dány do oběhu.

  Velkou zásluhu na tom mají města a obce, ve kterých občané odevzdávají baterie nejčastěji do červených venkovních kontejnerů nebo ve sběrných dvorech. Potěšující také je, že stále více měst a obcí zřizuje pro své občany sběrná místa přímo v prostorách úřadů. Výsledkem je, že sběr baterií v obcích meziročně narostl o 14 %.

  „Pokud města a obce vytvoří dobré podmínky, zvýší dostupnost sběrných míst a dokážou lidi motivovat prostřednictvím kvalitní osvěty, na výsledcích se to projeví. Takových úřadů přibývá. Podporu mají i ve většině krajů. Aktuálně již 28 % všech baterií odevzdaných k recyklaci pochází z měst a obcí. To je hezké číslo,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti Ecobat, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

  Příkladem dobré praxe na regionální úrovni je projekt Baterkománie. Spojuje sběr baterií a charitu. Princip je jednoduchý – čím více se v kraji, kde Baterkománie probíhá, vybere během kampaně baterií, tím vyšší finanční příspěvek dají organizátoři, kterými jsou vždy konkrétní kraj a kolektivní systém Ecobat, na obecně prospěšné projekty. Po úspěchu v Kraji Vysočina a Jihomoravském kraji se letos Baterkománie přesunula do Moravskoslezského kraje.

  Do sběru baterií se aktivně zapojují také mateřské, základní a střední školy prostřednictvím programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Každá desátá baterie zamířila na recyklaci právě ze škol. Vedle toho, že žáci a studenti získávají praktickou zkušenost s tříděním, vzdělávají se v oblasti recyklace, ochrany životního prostředí a předcházení vzniku odpadů. V programu je aktuálně zapojeno přes 3 800 škol a na www.recyklohrani.cz se mohou registrovat i další zájemci.

  Ve městech a obcích se do sběru baterií v rámci Recyklohraní zapojují také školy.

   

  Autor: Eva Gallatová, manažerka marketingu, ECOBAT s.r.o.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze