Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Odpady

  Podzemní kontejnery značky Meva

  V Západní Evropě a nyní i v česku roste zájem o moderní řešení sběru tříděného odpadu

  Společnost Meva, zabývající se výrobou podzemních kontejnerů od roku 2010, sídlí ve městě Roudnice nad Labem a je členem skupiny výrobních a obchodních společností Meva Group.Ty se zaměřují na oblast životního prostředí a svou působností přesahují hranice Evropy. Problematikou podzemních kontejnerů se za společnost Meva zabývá Tomáš Martan, obchodní ředitel společnosti Meva.

  Podzemní kontejnery jsou mimořádně šetrným a účinným nástrojem pro sběr separovaného i směsného odpadu. „Princip podzemních kontejnerů spočívá v uložení velkoobjemových nádob na tříděný odpad pod povrch, čímž je díky velkému objemu nádob zajištěna jak efektivita sběru, tak i estetika prostředí, jelikož kontejnery jsou plněny pomocí vhazovacího sloupku umístěného nad povrchem chodníku či ulice,“ vysvětluje Martan. Z estetického a provozního hlediska jsou pro sběr a třídění odpadů tyto nádoby tím nejlepším řešením, navíc jsou odolné i proti vandalismu. „Vzhledem k tomu, že nijak nenarušují estetiku okolí, jsou také vhodným řešením sběru odpadu v historických centrech a na sídlištích,“ dodává Martan.

  Výstavba podzemních kontejnerů probíhá ve státech severní a západní Evropy již více než 20 let, přičemž v posledních letech dochází k rozšíření jejich instalace i u nás. Největší vliv na umístění stále většího množství podzemních kontejnerů mají dotace z EU, díky nimž moderní a efektivní způsob sběru odpadu využívají už desítky měst a obcí. Namátkou lze jmenovat Brno, Mladou Boleslav, Děčín, Tábor, Cheb, Kutnou Horu, Příbram či Klatovy. Celkový počet nainstalovaných kontejnerů v Česku se pohybuje kolem 1 000 kusů.

  Jaké jsou výhody

  Proč jsou podzemní kontejnery nejzajímavějším řešením sběru tříděného odpadu? „Brání zpětnému vybírání odpadu, eliminují zápach, jsou jednoduché na obsluhu, pojmou vysoký obsah odpadu, nejsou náročné na prostor, jsou nehořlavé, nenarušují estetiku prostředí a poskytují bezvadnou funkčnost. Je také důležité zmínit, že pro výsyp podzemních kontejnerů není potřeba speciální technika. Vyprazdňování nádob je zajišťováno standardními vozy svozových firem nebo technických služeb,“ vyjmenovává Martan.

  Mezi nevýhody tohoto řešení lze uvést vyšší pořizovací cenu, což je možné řešit žádostí o dotaci ze Státního fondu životního prostředí nebo o krajské dotace. Jako další nevýhodu lze uvést menší vhazovací otvor, který v některých případech představuje překážku. Touto problematikou se kontinuálně zabývá tým konstruktérů společnosti Meva, který přišel s řadou vylepšení, mezi která patří nejnovější vylepšení v podobě šachty s nášlapným systémem. Uživatel kontejneru pak může šachtu otevřít bez dotyku rukou pomocí pedálového mechanismu.

  Existuje několik důvodů, proč dnes v drtivé většině center měst nenajdete koše nebo kontejnery na tříděný odpad. Tím nejčastějším je samotný lidský faktor při samotném třídění odpadu. Může docházet ke hromadění odpadu mimo nádoby a kontejnery, čímž dochází k znečišťování životního prostředí. Nejjednodušším způsobem, jak tento problém řešit, je umístit kontejnery pod zem. Tímto lze ušetřit místo. Místo velkého kontejneru stojí na ulici jen box o velikosti odpadkového koše. Slouží jako plnicí otvor a je konstruován tak, že se do něj dá jen vhazovat odpad a tím se zamezuje dalším zásahům do obsahu kontejneru. Současně nemůže dojít k možnému převržení kontejneru, ať už vlivem počasí, dopravních prostředků, nebo lidí. Pod zemí pak zůstane hluk vhazovaného skla i zápach nejrůznějšího odpadu.

  „Lze bezpečně konstatovat, že podzemní kontejnery výrazně přispívají ke zvyšování kvality životního prostředí, což je současně dlouhodobým cílem společnosti Meva,“ uzavírá Martan. Závody společnosti Meva aktuálně vyrábějí několik typů podzemních kontejnerů. Pomocnou ruku pak nabízí i v otázce jejich financování. Vedle možnosti získat na projekt finance z evropských fondů mohou města využít i leasingu.

  S jakýmkoliv typem dotazu vám rádi zástupci firmy Meva pomůžou.
  Kontakt: Tomáš Martan, obchodní ředitel společnosti Meva a.s. Tel.: 725 802 570, E-mail: martan.tomas@meva.eu.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze