Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Odpady

  Ve sněmovně se debatovalo o chemické recyklaci

  V nedávné době se Svaz chemického průmyslu České republiky (SCHP ČR) a Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) dohodli na vzájemné spolupráci. Na semináři v Poslanecké sněmovně za širší účasti zástupců subjektů, které mají co dočinění s produkcí či zpracováním odpadů v ČR se dohodli na dalším postupu.

  Za vším stojí nové možnosti ve zpracování odpadů a jejich přeměnu na zdroje, které mohou být velmi efektivně znovu vraceny do oběhu surovin a materiálu. Diskuze ve sněmovně se točila konkrétně kolem chemické recyklace a jejích možnostech využití při zpracovávání odpadů. Přítomní zástupci měst a obcí, Ekokomu, SCHP ČR, Ministerstva životního prostředí a také odborníků z praxe hovořili o využití chemické recyklace a vhodných podmínkách pro realizaci technologií v ČR. Jak legislativních, tak i ekonomických.

  Odpadové projekty, například na bázi plazmového zplyňování, ukazují novou a jednoznačně smysluplnou cestu odklonu od skládkování a současného zastaralého energetického využití komunálního a jiného typu odpadu, konkrétně jde o neekologické a neefektivní spalování.

  Jaká je současná situace na poli chemické recyklace, kterou lze bezesporu považovat za recyklaci pokročilou? Nejen na tuto otázku se snažili najít odpověď účastníci semináře, který v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uspořádala Ing. Berenika Peštová, Ph.D., poslankyně a předsedkyně sněmovního podvýboru pro environmentální legislativu EU.

  Chemická recyklace je vhodným řešením pro plnění v tuto chvíli náročných cílů EU v oblasti recyklace. Uplatnění bezesporu najde v nejrůznějších oblastech. Odpady se navíc stávají velmi zájmovou komoditou, a to i kvůli současné situaci na Ukrajině. I proto bychom měli chemické recyklaci dát prostor,“ uvedla na začátku semináře poslankyně Ing. Berenika Peštová, Ph.D.

  Díky moderním technologiím může chemie pomoct odpadové problematice, ale i cirkulární ekonomice. Produkty chemické recyklace nám mohou přispět jak k plnění recyklačních cílů, tak i jako surovina pro výrobu obnovitelných paliv,“ dodal Ing. Ivan Souček, Ph.D., ředitel Svazu chemického průmyslu ČR, který se podílel na přípravě této odborné akce.

  Jak stále říkám, města a obce nesou největší odpovědnost za odpady svých občanů, proto jsou zastánci maximálního využití odpadů jako zdroje materiálu či energie. Moderní technologie chemické recyklace vnímáme jako efektivní příležitost v porovnání s dalšími již ověřenými alternativami,“ doplnil místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.

  Jak bylo na semináři několikrát řečeno, díky moderním technologiím bychom mohli v budoucnosti využít veškerý odpad materiálově, ale například i v energetice, v dopravě apod. Nyní je však nutné najít cestu, jak zavedení těchto technologií, které jsou účinné, šetrné k životnímu prostředí a zároveň i finančně efektivní, podpořit.

  Celý technologický proces konverze a zpětného využití vstupní suroviny na bázi plazmového zplyňování zabezpečuje pozitivní environmentální parametry způsobu nakládání s odpadem a rovněž vykazuje zajímavé ukazatele finanční návratnosti.,“ přiblížil přítomným jednu z technologií, konkrétně plazmové zplyňování, Ing. Petr Břenek ze společnosti PGP Terminal, a.s.

  Investice do nových inovativních technologií chemické recyklace rozhodně mají smysl pro celou společnost. Jejich největší výhodu vnímám například v možnosti recyklace plastů, které jsou v jiných podmínkách jen obtížně recyklovatelné,“ dodala na závěr poslankyně Ing. Berenika Peštová, Ph.D., s tím, že je nutné stabilizovat legislativní rámec, aby se „podmínky neustále neměnili a dalo se některé projekty dotáhnout do jejich úspěšného konce“.

  Foto: Flickr.com, Průmyslová ekologie
  Zdroj: Průmyslová ekologie

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  442
  IT
  308
  Dotace a Finance
  1261
  Odpady
  229

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze