Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Odpady

Ve sněmovně se debatovalo o chemické recyklaci

V nedávné době se Svaz chemického průmyslu České republiky (SCHP ČR) a Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) dohodli na vzájemné spolupráci. Na semináři v Poslanecké sněmovně za širší účasti zástupců subjektů, které mají co dočinění s produkcí či zpracováním odpadů v ČR se dohodli na dalším postupu.

Za vším stojí nové možnosti ve zpracování odpadů a jejich přeměnu na zdroje, které mohou být velmi efektivně znovu vraceny do oběhu surovin a materiálu. Diskuze ve sněmovně se točila konkrétně kolem chemické recyklace a jejích možnostech využití při zpracovávání odpadů. Přítomní zástupci měst a obcí, Ekokomu, SCHP ČR, Ministerstva životního prostředí a také odborníků z praxe hovořili o využití chemické recyklace a vhodných podmínkách pro realizaci technologií v ČR. Jak legislativních, tak i ekonomických.

Odpadové projekty, například na bázi plazmového zplyňování, ukazují novou a jednoznačně smysluplnou cestu odklonu od skládkování a současného zastaralého energetického využití komunálního a jiného typu odpadu, konkrétně jde o neekologické a neefektivní spalování.

Jaká je současná situace na poli chemické recyklace, kterou lze bezesporu považovat za recyklaci pokročilou? Nejen na tuto otázku se snažili najít odpověď účastníci semináře, který v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uspořádala Ing. Berenika Peštová, Ph.D., poslankyně a předsedkyně sněmovního podvýboru pro environmentální legislativu EU.

Chemická recyklace je vhodným řešením pro plnění v tuto chvíli náročných cílů EU v oblasti recyklace. Uplatnění bezesporu najde v nejrůznějších oblastech. Odpady se navíc stávají velmi zájmovou komoditou, a to i kvůli současné situaci na Ukrajině. I proto bychom měli chemické recyklaci dát prostor,“ uvedla na začátku semináře poslankyně Ing. Berenika Peštová, Ph.D.

Díky moderním technologiím může chemie pomoct odpadové problematice, ale i cirkulární ekonomice. Produkty chemické recyklace nám mohou přispět jak k plnění recyklačních cílů, tak i jako surovina pro výrobu obnovitelných paliv,“ dodal Ing. Ivan Souček, Ph.D., ředitel Svazu chemického průmyslu ČR, který se podílel na přípravě této odborné akce.

Jak stále říkám, města a obce nesou největší odpovědnost za odpady svých občanů, proto jsou zastánci maximálního využití odpadů jako zdroje materiálu či energie. Moderní technologie chemické recyklace vnímáme jako efektivní příležitost v porovnání s dalšími již ověřenými alternativami,“ doplnil místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.

Jak bylo na semináři několikrát řečeno, díky moderním technologiím bychom mohli v budoucnosti využít veškerý odpad materiálově, ale například i v energetice, v dopravě apod. Nyní je však nutné najít cestu, jak zavedení těchto technologií, které jsou účinné, šetrné k životnímu prostředí a zároveň i finančně efektivní, podpořit.

Celý technologický proces konverze a zpětného využití vstupní suroviny na bázi plazmového zplyňování zabezpečuje pozitivní environmentální parametry způsobu nakládání s odpadem a rovněž vykazuje zajímavé ukazatele finanční návratnosti.,“ přiblížil přítomným jednu z technologií, konkrétně plazmové zplyňování, Ing. Petr Břenek ze společnosti PGP Terminal, a.s.

Investice do nových inovativních technologií chemické recyklace rozhodně mají smysl pro celou společnost. Jejich největší výhodu vnímám například v možnosti recyklace plastů, které jsou v jiných podmínkách jen obtížně recyklovatelné,“ dodala na závěr poslankyně Ing. Berenika Peštová, Ph.D., s tím, že je nutné stabilizovat legislativní rámec, aby se „podmínky neustále neměnili a dalo se některé projekty dotáhnout do jejich úspěšného konce“.

Foto: Flickr.com, Průmyslová ekologie
Zdroj: Průmyslová ekologie

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1359
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze