Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Památky a kultura

  Architektonicky cenný bývalý obchodní dům Breda se stal majetkem města

  Město Opava se stane novým majitelem památkově chráněné budovy bývalého obchodního domu Breda. Kupní smlouvu dnes schválili zastupitelé. Opava za léta opuštěnou architektonicky velmi cennou budovu zaplatí správci konkurzní podstaty Josefu Cupkovi 39,5 milionu korun.

   „Mám velkou radost, že zastupitelé koupi schválili. Pro Opavu je Breda srdeční záležitostí a ukázalo se, že mnoha lidem není osud této krásné budovy lhostejný. Čeká nás ještě spousta práce, ale věřím tomu, že se nám společně podaří do Bredy navrátit život a jeho bývalou slávu,“ řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil s tím, že město zde plánuje propojit komerční aktivity, služby pro občany a výstavní či umělecké a další nekomerční aktivity.

  Projekt fungovat jen v případě, že se podaří propojit právě veřejné funkce s funkcemi komerčními. Komerčních ploch musí být více než ploch veřejných, aby se provoz Bredy podařilo úspěšně financovat. Budova Bredy je mezi Opavany velmi oblíbená, je to jakýsi symbol Opavy. Ve veřejné sbírce se během krátké době podařilo vybrat přes půl milionu korun, za které byla pořízeno mimo jiné adventní slavnostní nasvícení, a uvnitř se opět rozsvítil vánoční strom.

  Město chce usilovat i o další dotace z fondů Evropské unie a také třeba z Norských fondů.

  Podle památkářů současný stavebně technický stav Bredy odpovídá jejímu dlouhodobému nevyužívání, ale je monitorován památkovou péčí a pod trvalým dohledem technika provádějícího pro správce konkurzní podstaty údržbu. Některé práce zřejmě budou provedeny v nejbližší době. Jedná se zejména o opravu střechy a kopule tak, aby do budovy nezatékalo.

  Bývalý obchodní dům byl postaven v letech 1927 a 1928. Ikonickou stavbu, která byla první svého druhu v Československu, postavil slavný architekt Leopold Bauer. Počátkem tohoto století zde došlo k požáru a v roce 2013 byl obchodní dům uzavřen. Insolvenční správce se budovu snažil od roku 2017 prodat, do zdárného konce pak dospěla až jednání s městem Opavou.

  Zdroj: Město Opava

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze