Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Památky a kultura

České Budějovice opraví válečné pomníky

Kromě zrestaurování a instalace sochy Malše na Lidické třídě, sousoší Řeky u Dlouhého mostu a památníku letce Antonína Ježka na Branišovské bude letos město opravovat ještě tři další pomníky.
Největším z nich je památník padlým rudoarmějcům za druhé světové války na hřbitově sv. Otýlie. Od roku 1956 zde nebyly provedeny žádné větší opravy. Nutné bude kompletní vyčištění a impregnace, oprava schodiště, nápisů a kamenné dlažby.
Péče restaurátorů se dočká také památník padlým v první světové válce na hřbitově sv. Otýlie z roku 1938. Pomník musí projít očistou od nánosů řas a mechů, impregnací a opravou spár. Nově bude osazen náhrobek z černého kamene s informací, že se v těchto místech v letech 1914 až 1938 nacházelo vojenské oddělení hřbitova a bylo tady pohřbeno přes tisíc vojáků, zajatců a zemřelých v budějovických lazaretech. Třetím opravovaným bude hrob francouzského filozofa, novináře a odbojáře Pierra Kaana umístěný v jižní části stejného hřbitova. Na místě bude nutné provést demontáž a očištění sochy, její nové zasazení a dojde i na výsadbu nových keřů a vysypání cestiček.
Jsem rád, že se městu podařilo získat na opravu dotaci ministerstva obrany, která nám výrazně pomůže s realizací prací. Zvláště náhrobek Pierra Kaana je kvůli kořenům stromu značně poškozen. Tento filozof, novinář a významný odbojář za druhé světové války, narozený v Paříži v roce 1903, byl zatčen gestapem, mučen a vězněn v Buchenwaldu a při převozu byl z vlakového transportu partyzány u Velešína osvobozen. Bohužel pak 18. května 1945 zemřel na tyfus v českobudějovické nemocnici. Jeho tvář byla zobrazena na francouzských poštovních známkách v roce 1975 k 30. výročí osvobození koncentračních táborů,“ vysvětlil Ivo Moravec, náměstek primátora.
Zdroj: Město České Budějovice

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze