Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Památky a kultura

Náročná rekonstrukce fresky v Klášteře Chotěšov

Náročná rekonstrukce fresky v Klášteře Chotěšov

Jednou z velkých nástropních maleb v západních Čechách je freska v konventu Kláštera Chotěšov. Nádherná malba byla značně poničena a následně velmi zajímavým způsobem zachráněna. Klášter Chotěšov založený ve 13. století byl určen ženám premonstrátkám. Z let 1754-1756 se dochovala velká nástropní malba v konventu kláštera nad hlavním schodištěm od autora Františka Julia Luxe.

Malba se opravovala ojedinělým způsobem

V roce 1990 byla malba ve velice špatném stavu. Došlo k tomu, že zavěšení malby, které bylo a dodnes je dřevěné, chytlo dřevomorku. Rozhodlo se tedy, že celá malba bude sejmuta. „Je to systém transferu, který se dělá tím způsobem, že se malba zakryje ochranným plátnem. Na něj se tužkou rozkreslí jednotlivé díly, na které se to následně rozřeže,“ popsal člen Spolku Klášter Chotěšov Jiří Poslední. Nástropní freska v Chotěšově byla rozřezána na úctyhodných 638 dílů. Dva roky následně zabralo vše k sobě opět nalepit a sesadit. Celá rekonstrukce trvala 10 let a vyšla na 8 milionů korun.
Zdroj: Český rozhlas Plzeň

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze