Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Památky a kultura

Praha se ohrazuje proti petici o kultuře

Na sociálních sítích se objevila nepravdivá informace, že hlavní město skrze radní Hanu Kordovou Marvanovou navrhuje vyhlášku, která plánuje zrušit živou hudbu a koncerty v Praze. Jedná se o nepravdivé tvrzení, neboť navržená vyhláška má pouze omezit nadměrnou hlasitost akcí v Ledárnách Braník a ochránit tím místní obyvatele, kteří si dlouhodobě na hluk stěžují. Radní hl. m. Prahy na konci května přijali usnesení k záměru vydání obecně závazné vyhlášky, která má pomoci lidem hlavně v městských částech Praha 4 a Praha 5, jelikož se dlouhodobě potýkají s problémem hluku při pořádání akcí v areálu bývalých ledáren v Braníku. Cílem vyhlášky ale není rušit akce, jen omezit jejich hlučnost.

Text petice, která se objevila na internetu: „Již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem. Radní Hana Marvanová navrhuje v rychlosti a tichosti vyhlášku, která má omezit počet venkovních akcí s hudebním doprovodem v různých lokalitách Prahy. Jejím cílem je omezit veškerou takovou kulturu na pár dní měsíčně, přičemž rozhodování, kdo může, a kdo ne, bude v zásadě v rukou politiků.”

„Důrazně se ohrazuji proti informacím, že chceme omezovat kulturní akce v Praze. Informace v petici nejsou samozřejmě pravdivé. Nikdy jsme nechtěli omezovat kulturu v Praze, toto tvrzení se mě osobně velmi dotýká, vždy jsem kulturu podporovala. Řešíme pouze oblast Ledárny v Braníku, kde dochází k trvalému porušování hladiny hluku a stížnostem obyvatel. A nemá dojít k zákazu koncertů, ale k zavedení takových technických opatření, které sníží decibely zejména v širším okolí. Text v petici považuji za dezinformaci. Je to absurdní, jak z nějaké hry Václava Havla,“ říká radní hl. m. Prahy pro legislativu Hana Kordová Marvanová. 

Oblast Ledáren v Braníku je problematická pro místní obyvatele z Prahy 4 i 5, kteří posílají velké množství stížností právě na hluk. Ten má i několik kilometrů od místa hodnotu až 90 dB. V Praze 4 vznikla i petice proti nadměrnému hluku, kdy řada lidí z okolí Ledáren na základě lékařských zpráv vykazuje psychické a fyzické potíže. Proto Rada hlavního města Prahy uložila Haně Kordové Marvanové jako radní pro legislativu, aby současnou problémovou situaci řešila.

„Jsem s provozovateli Ledáren ve velmi častém kontaktu. Snažíme se spolu s nimi najít takové řešení, které umožní zachovat koncerty a zároveň hluk nebude obtěžovat široké okolí. Byla jsem se na akcích i osobně podívat a při mé poslední návštěvě už hluk byl snížený. Potřebujeme ale samozřejmě, aby toto řešení bylo trvalé,” říká Hana Marvanová Kordová.

Radní Kordová Marvanová se také v úterý 14. června plánuje sejít s organizátorem Davidem Gaydečkou: „S panem Gaydečkou jsem už i v minulosti mluvila a jasně jsem mu říkala, že se nejedná o omezování koncertů, ale že je nutné vyřešit oblast Ledáren. Nerozumím tomu, proč v petici píše zavádějící a nepravdivé informace a budu s ním znovu jednat,” doplňuje radní Hana Kordová Marvanová.

Vydáním vyhlášky by se mělo zabývat Zastupitelstvo hl. m. Prahy na červnovém zasedání

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: MHMP

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze