Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Památky a kultura

  Socha Jana Žižky v Táboře se zahalí do lešení

  Odbor kultury a cestovního ruchu města Tábora spravuje ve svém majetku sochu hejtmana Jana Žižky z Trocnova na Žižkově náměstí. Socha pochází z dílny Josefa Strachovského a byla odhalena v roce 1884. Na letošní jaro se chystá zahájení celkové obnovy této sochy.
  V lednu bylo vydáno rozhodnutí o restaurování sochy a bylo vyhlášeno výběrové řízení. Přišlo celkem sedm nabídek. Jak sdělila Jana Lorencová, vedoucí oddělení kultury, vítěz výběrového řízení, společnost RUDOVSKY s.r.o., provede restaurování pomníku v období od 1. dubna do 10. července za částku 248 050 Kč vč. DPH.
  Restaurátorské práce zahrnují očištění pomníku, revizi plomb a spár, petrifikaci kamene, doplnění chybějících částí umělým kamenem, barevné retuše, konzervaci a hydrofobizaci pomníku. „Jelikož se jedná o památku zapsanou na Ústřední seznam kulturních památek, bude průběh prací dozorován pracovníky Národního památkového ústavu z Českých Budějovic,“ uvedla Jana Lorencová.
  Poslední takto rozsáhlá obnova proběhla v roce 2006. Socha Jana Žižky má svůj příběh. Jak vysvětlil Zdeněk Vybíral z Husitského muzea v Táboře, původně na náměstí stála skulptura z dílny tehdy začínajícího sochaře Josefa Václava Myslbeka. Vizuální podobu Žižky konzultoval Myslbek s Františkem Palackým, autorem Dějin národa českého. Palacký určil podobu podstavce sochy a sestavil pro něj nápis. Velkorysé oslavy odhalení pomníku zhlédlo v neděli 26. srpna 1877 na 10 000 návštěvníků.
  Myslbekova socha nestála na náměstí dlouho. V červenci 1878 se naklonila a hrozila zřícením. Neopravitelná socha byla odstraněna a rozřezána. Jedna část – vojevůdcovo poprsí – dodnes leží v táborském muzeu. Město Tábor zadalo zhotovení nové sochy, pro změnu z pískovce, v září 1883 zkušenému Josefu Strachovskému, který se podílel na výzdobě Národního divadla. O rok později nechal Strachovský sochu Žižky umístit na původní Palackého podstavec, tentokrát bez veřejných okázalostí.
  Zdroj: www.taborcz.eu

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze