Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojPamátky a kulturaRozhovory

Ve vile z Havlova Odcházení vzniká kreativní centrum

Rozhovor s ředitelem Kaplicky Centre Jozefem Lucákem

V krásném a romantickém prostředí České Skalice se nachází jedno z budoucích kreativních center podpořených z Národního plánu obnovy. Kaplicky Centre plánuje v dohledné době slavnostní otevření nově zrekonstruovaných prostor Vily Čerych. Posláním a náplní práce KC je nejen architektura, ale i umění, vzdělávání a kultura obecně. O Kaplicky Centre, ale i o významných osobnostech, které stojí či stály v jeho čele, jsme si popovídali s jeho ředitelem Jozefem Lucákem.

Co přesně je náplní Kaplicky Centre?

Jakkoliv by se to mohlo zdát formální, ve statutu nadačního fondu je uvedena tato naprosto výstižná formulace: „Účelem nadačního fondu je podpora, rozvoj a propagace architektury a moderního umění, zejména v souvislosti s odkazem rodiny Kaplických, tedy Jana Kaplického, profesora Josefa Kaplického a Jiřiny Kaplické. Kaplicky Centre podporuje veškeré vzdělávací a kulturní aktivity vedoucí k rozšíření estetického posuzování životních hodnot široké veřejnosti.“

Není moc toho, co bych mohl doplnit, avšak rozhodně napomůže konkretizace. Kaplicky Centre spravuje archiv Jana Kaplického, včetně jeho digitalizace. Již vydalo několik odborných publikací o jeho díle, včetně rozsáhlé monografie, jež měla úspěch jak doma v ČR, tak v zahraničí. Každý rok ve spolupráci s Bakala Foundation, Design Museem v Londýně a Českou komorou architektů pořádá soutěž Kaplicky Internship, díky níž stráví úspěšný student několik měsíců v zahraničí na stáži ve světově uznávaném architektonickým studiu. V roce 2023 jsme zahájili novou tradici, a to ocenění Kaplicky Award, v rámci platformy Pulse, kterou získává architekt za svoje celoživotní zásluhy na obohacování pojmu architektura. Avšak naprosto esenciálním zhmotněním smyslu existence Nadačního fondu Kaplicky Centre se má stát velké kreativní centrum ve Vile Čerych s názvem Kaplicky Creative Centre.

Kdy nápad na vznik Kaplicky Centre vznikl?

V roce 2008, původně s názvem Pro knihovnu. Tedy rok potom, co se rozhodl exprezident Klaus, v záloze s tehdejším pražským primátorem Bémem, zablokovat realizaci návrhu nové budovy Národní knihovny vzešlého z mezinárodní soutěže v souladu s pravidly UNESCO a UIA (pozn. International Union of Architects).

Ve správní radě KC stojí výjimečné osobnosti, stejně tak i mezi jeho zřizovateli…

Nadační fond založený z iniciativy Jana Kaplického a Elišky Kaplický Fuchsové, zažíval od začátku masivní podporu široké veřejnosti. Ve správní radě se tehdy objevil například architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl, Olga Sommerová či exšéf ČT Ivo Mathé. Jan Svěrák usedl v dozorčí radě a Karel Schwarzenberg byl dokonce po tragické smrti pana architekta tváří obrovské demonstrace za výstavbu Kaplického „Blobu“, která zaplnila pražské Staroměstské náměstí.

Dneska ve správní radě sedí světová architektka Eva Jiřičná nebo Jaroslav Bouček, filmový producent. Jak jsem již zmínil, směřujeme ke spuštění velkého kreativního centra, které se bude mimo architektury věnovat i problematice audiovize. Abychom byli schopni zajistit odbornou garanci činností, které budou náplní programu Kaplicky Creative Centre, je aktuálně řídící orgán fondu obsazen těmi, jejichž kvalifikaci pro tak významnou roli nelze za žádných okolností zpochybnit.

Co považujete za své největší dosavadní úspěchy?

Myslím, že jeden z největších úspěchů můžeme připsat Elišce osobně. V průběhu dlouhých 10 let dokázala zajistit digitalizaci kompletního archivu Jana Kaplického čítajícího více než 13 000 položek. Tento počin byl zásadním, zejména s ohledem na jeho edukativní přesah. O tuto aktivitu využívající plně zdigitalizované zdroje se nyní stará knihovna Uměleckoprůmyslového muzea v Praze v rámci projektu Kaplicky Digital. Díky této platformě je možné k dispozici úplný obsah archivu badatelům na celém světě, kteří se pak odborně věnují analýze jednotlivých staveb Jana Kaplického. Fyzicky studovat archiv umožňuje Národní technické muzeum ve svém Centrum stavitelského dědictví v Plasích.

Odborné publikace už jsem zmínil, vyvrcholením publikační činnosti nadačního fondu je zcela jistě monografie Pro budoucnost a pro krásu sepsaná Ivanem Margoliem, která očima více než dvaceti respondentů popisuje život a tvorbu Jana Kaplického.

Letos proběhne jubilejní 10. ročník soutěže Kaplicky Internship. Myslím, že i to lze považovat za velký úspěch…

Tato soutěž se setkává s čím dál větším ohlasem. Dokonce získala do dalších let robustního partnera v České komoře architektů a poprvé dostane vítěze až do New Yorku k Danielu Libeskindovi.

Jako nejzásadnější úspěch však hodnotím projekt Kaplicky Creative Centre, jenž byl natolik přesvědčivě koncipován, že pro svojí realizaci získal podporu necelých 40 milionu Kč od Ministerstva kultury v rámci Národního plánu obnovy. Za tyto prostředky můžeme provést záchrannou rekonstrukci památkově chráněné Vily Čerych v České Skalici postavené podle návrhu Otakara Novotného, ve které pak budeme velké kreativní centrum plně provozovat.

V jaké fázi už jste a co všechno by mohla vila do budoucna nabízet?

Od dokončení nás dělí ještě přibližně rok a půl. Avšak vzhledem k rozsahu rekonstrukce, kterou Vila Čerych nikdy předtím nezažila (vyjma lokálních sanací a provozních úprav, respektive výměny střechy v 70. letech) lze bez nadsázky říct, že čas pro její realizaci je limitně krátký.

Z několika kontrolních dnů usuzuji, že prozatím vše běží podle harmonogramu a víceméně hladce. Aktuálně probíhají úpravy ve sníženém přízemí, kde vznikne galerie a prostor pro zážitek z virtuální reality, jež vám umožní pohyb po nerealizovaných stavbách Jana Kaplického. V tomto patře také vzniknou nové ubytovací kapacity a kuchyň. „Koplo“ se i v prvním patře, které projde rozsáhlou revitalizací a v němž vzniknou společenské prostory. Zároveň probíhá téměř kompletní výměna velice zastaralé infrastruktury celého domu, která byla velice nehospodárná a místy v havarijním stavu. Pomalu, ale jistě se však blížíme k zásadní změně v podkroví, kde vznikne multimediální sál. Ten bude sloužit pro workshopy, přednášky a projekce na úrovni butikového kina. Střecha pak dostane novou fazónu v podobě původních historických bobrovek. Držte nám palce, ať nám nastavené tempo vydrží až do kolaudace.

Slyšela jsem, že by vilu mohli využívat i filmaři…

Je to tak. Jak jistě víte, ve Vile Čerych točil Václav Havel v roce 2010 natočil svůj jediný film Odcházení. Filmařský šarm jí nelze upřít. Navážu však ještě na předchozí otázku. Kaplicky Creative Centre nabízí mnohem víc než jenom krásné prostředí prvorepublikové vily. Pro budoucí účastníky programu z řad odborníků studentů či nadšenců v oblastech architektury, audiovize, užitého designu a dalších oborů připravujeme mimo jiné masterclassy a rezidence se špičkami v daném odvětví. Jste-li po uši ponoření do nějaké profese a představuje-li to pro vás zásadní životní směr, má účast na několikadenním vzdělávacím pobytu na jednom místě se světovou kapacitou potenciál posunout jednotlivce do naprosto odlišné dimenze chápání vlastních možností. Tento přístup je vlastně parafrází toho, jak vnímal svět Jan Kaplický. Chceme být tak trochu napřed a létat tak trochu nad zemí.

Vaše přání do budoucna?

Osobně věřím, že povede-li se vše tak, jak si představujeme a máme v plánu, bude Nadační fond Kaplicky Centre prostřednictvím svého velkého kreativního centra integrální součástí edukačních možností pro kreativce, kteří budou „zlaté české ručičky“ v jakémkoliv oboru úspěšně exportovat do světa. Pro tuto cestu do nás vložili důvěru všichni partneři, kteří se k realizaci programu Kaplicky Creative Centre připojili: Ministerstvo kultury, Královehradecký kraj, vysoké školy ČVUT, AMU nebo MENDELU a dalších nejméně deset subjektů jsou silnými pilíři, s nimiž se vše prostě musí povést.

Michaela Košťálová

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze