Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

NepřehlédněteRozhovory

Chystá se další úklid Česka

Image

Překonají letos dobrovolníci rekord z loňského roku v množství vysbíraného odpadu?

Největší dobrovolnická akce Ukliďme Česko letos proběhne v sobotu 1. dubna. Jak mohou spolupracovat města a obce a co jim to přinese, říká v rozhovoru Radek Janoušek z organizačního týmu.

Vloni se do akce Ukliďme Česko zapojilo téměř 200 tisíc dobrovolníků, což překonalo i rekordní účast z roku 2019. Čísla jsou impozantní: dobrovolníci uklidili během 4 687 akcí 2 730 tun odpadů. Stává se z uklízení veřejného prostoru trend?

Dá se to tak říci. Po dvou slabších „kovidových“ ročnících jsme vloni zaznamenali rekordní zájem o dobrovolnické úklidy a doufáme, že podobně navážeme i v roce letošním.

Jistě v tom ale máte kus práce – aktivovat tolik dobrovolníků, to chce promyšlenou strategii. Jaké skupiny se vám daří přimět k aktivitě a na koho máte „spadeno“ letos?

Jedním z cílů loňského ročníku bylo zapojení školních a dětských kolektivů do úklidů. Slibujeme si od toho především snížení znečištění přírody a našeho okolí do budoucna. Přes 1450 zapojených škol a dokonce i školek svědčí o tom, že naše snaha padla na úrodnou půdu. V aktivitách (nejen úklidových) pro školy hodláme pokračovat a také se chceme pro letošek zaměřit více na obce a obecní úklidy.

Společný úklid může stmelovat obyvatele obce nebo městské části, zkrátka sousedy, kteří se takto mají šanci poznat, a tím přispívá k vytváření společenství. Je tato myšlenka pro vás také důležitá, nebo je to jen „vedlejší produkt“ primárně ekologického projektu?

Vytváření komunit je důležitou součástí akce. Nabádáme organizátory, aby své úklidy doplnili i o „společenskou“ část akce, nejen rozšířené posezení (a opékání špekáčků) po úklidu, ale i různé besedy a workshopy s ekologickou tematikou, což může dát šanci na vznik dalších iniciativ zaměřených na ochranu životního prostředí.

Jak mohou obce pomoci při organizaci úklidu? A jaký servis jim poskytujete?

Krom likvidace sesbíraných odpadů mohou obce a městské části významně pomoci především s propagací místních akcí a myšlenky dobrovolnictví vůbec. Mají k tomu řadu nástrojů od místních zpravodajů, webových stránek, vývěsek až po sociální sítě…

Sesbírat pohozené nedopalky, kelímky či plastové lahve a dát je do pytlů je jistě záslužné a na první pohled viditelné. Ale neřeší to otázku, co s odpadem dál. Zamýšlíte se i nad tím?

Většina sesbíraného odpadu končí bohužel jako směsný odpad (a tím pádem na skládkách či ve spalovnách). Je to dáno tím, že jde většinou o různorodou směs, navíc značně znečištěnou. Nicméně tam, kde to organizátorům dává smysl (zejména při pochůzkových úklidech litteringu) a mají zajištěnou koncovku pro vytříděné odpady, doporučujeme odpady vytřídit a předat k recyklaci.

Ukliďme Česko je nejviditelnější, ale ne jedinou akcí, kterou pořádáte. Jaké jsou vaše další aktivity a plány?

Naším dlouhodobým cílem není donekonečna uklízet stále větší množství nepořádku, ale spíše jeho množství omezovat. I proto jsme před dvěma roky vytvořili aplikaci www.KAMsNIM.cz která každému spolehlivě poradí, resp. najde nejbližší místo, kam může odnést či odvézt cokoliv, čeho se potřebuje zbavit. Obcím by to navíc mělo do budoucna snížit náklady na likvidaci směsného komunálního odpadu, které neustále narůstají i „díky“ zdražování skládkovacích poplatků. Letošní naší novinkou pak je šířeji ekologicky zaměřený projekt www.EKOkalendar.cz, zaměřený na mezinárodní dny a svátky týkající se životního prostředí a ohrožených druhů.

Dita Hradecká

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze