Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceŠkolství

  IROP podpořil vzdělávací projekty za 23,7 mld. Kč

  Vzdělávání v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) představuje více než šestinu podpořených projektů. Celkem byly k začátku září z IROP podpořeny téměř 3 tisíce projektů za 23,7 mld. Kč. Díky evropským dotacím tak mohou žáci a studenti využívat například 4 164 nových učeben s moderním vybavením, které přispějí k přípravě na budoucí zaměstnání.

  K začátku září bylo podpořeno 2 947 vzdělávacích projektů za 23,7 miliardy korun z evropských zdrojů, přičemž dokončeno bylo 2 174 z nich. Díky podpoře z IROP se v rámci těchto projektů zmodernizovalo nebo vybudovalo už celkem 4 164 učeben. Z toho bylo 1 111 učeben přírodních věd, 603 učeben jazyků a 568 učeben informačních technologií a 552 odborných učeben (např. dílny) na základních školách. Na středních školách pak jde o 314 přírodovědných, 193 IT, 161 jazykových a 662 odborných (řemeslných) učeben. Počty se budou ještě navyšovat, neboť projekty se mohou realizovat až do roku 2023.

  Střední školy pro Průmysl 4.0

  Dotaci využila například Sigmundova střední škola v Lutíně, ve které už v první polovině dvacátého století vychovávali učně pro firmu bratří Sigmundů (v současnosti je jejím nástupcem Sigma Group). Evropská dotace z IROP ve výši téměř 25 milionů korun spolu s prostředky Olomouckého kraje zásadně změnila školní dílny. Kromě rekonstrukce a přístavby pořídila škola nové vybavení zahrnující například pětiosé CNC centrum a moderní frézky, soustruhy, vrtačky či lasery, se kterými se v současném strojírenství pracuje.

  Podobným příkladem je i centrum odborného vzdělávání Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy Liberec. S podporou IROP ve výši 71,2 milionů korun zrekonstruovali budovu školy a doplnili technologické vybavení, robotické přístroje či vstřikovací lis na plasty.

  Příprava techniků začíná už dřív

  Na Základní škole Tomáše Šobra a Mateřské škole Písek si uvědomují, že je nutné začít vytvářet zájem o technické profese co nejdříve, a proto si jako prioritu stanovili návrat řemesel do výuky. S dotací IROP 20,3 milionů korun vybavili školu tak, aby se žáci naučili pracovat například s aku vrtačkou, vibrační bruskou nebo přímočarou či okružní pilou, vyzkoušeli si programování robotických stavebnicových modelů nebo 3D skenování a výrobu předmětů na 3D tiskárnách.

  Zdroj: TZ ministerstvo pro místní rozvoj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  367
  Energetika
  367
  IT
  241
  Dotace a Finance
  1082
  Odpady
  197

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze