Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Komunikace s občanyNepřehlédněteŠkolství

Staňte se lídrem transformace české veřejné správy

Co lidé a firmy očekávají od institucí veřejného sektoru? Mohli bychom odpovědět, že zcela jistě kvalitní, rychlé, bezpečné a uživatelsky přívětivé služby. Ale asi ještě upřímnější odpověď by zněla: „aby toho po nás chtěly co nejméně“. A to když něco potřebují při své činnosti ony, nebo když něco potřebujeme my – občané/klienti, kteří si veřejnou správu platíme ze svých daní.

Občané chtějí moderní veřejné služby poskytované jak v listinné, tak zejména v digitální podobě. Dnešní občan nechce ztrácet svůj produktivní čas obcházením úřadů. Chce (a dnes již má dokonce i zákonem svěřená práva) digitální služby. Tedy primárně sdílení údajů, které o něm stát vede napříč celou veřejnou správou, ale i dalšími, jako jsou banky, pojišťovny, operátoři, dodavatelé plynu, vody, elektřiny atd. Bohužel státu stále chybí odborníci, kteří by věděli jak, a hlavně proč se má veřejná správa změnit, aby byla schopna fungovat tak, jak potřebují občané a jak již dnes říkají zákony.

Buďte u přeměny na moderní veřejnou službu

Aby se tento nedostatek odborníků podařilo co nejrychleji odstranit, připravila Vysoká škola CEVRO manažerský postgraduální program, MPA s názvem Moderní veřejná služba, který je určen těm, kteří pracují ve středním či vyšším managementu institucí veřejného, ale i soukromého sektoru a kteří mají ambici stát se tím, kdo se bude moci podílet na historické přeměně veřejné správy na moderní veřejnou službu. Uvědomujeme si, že pro oba sektory mohou být motivace ke studiu, stejně jako vnímání a pojetí obsahu a zaměření studia, rozdílné, ale jsme přesvědčení, že společné studium tyto rozdíly setře, a nakonec vznikne jednotně smýšlející skupina odborníků se společným cílem. Modernější klientsky orientovanou veřejnou službou pro všechny občany. A to přesto, že studující z veřejné správy budou po studiu primárně připraveni ke kontinuální aktualizaci a standardizaci všech agend a procesů veřejného sektoru, a ti, kteří přijdou studovat ze soukromého sektoru zase budou schopni lépe a odpovědněji pomoci státu definovat, jak mají jednotlivé služby vypadat na fungovat.

Studijní program Moderní veřejná služba připravila skupina lidí, kteří se problematice veřejné správy a její modernizace věnují jak teoreticky, tak i prakticky mnoho let a jak sami uvádí, jejich hlavní motivací je předat své praxí ověřené znalosti mladším, kteří budou mít nejen získané znalosti i potřebné dovednosti, ale hlavně mít chuť a sílu, tuto revoluční změnu dotáhnout do úspěšného konce. Což také znamená, že budou mít nejen potřebné odborné argumenty, ale i osobnostní předpoklady poprat se s rezistencí veřejné správy vůči změnám a také dokáží na svoji stranu získat v danou chvíli vládnoucí politickou reprezentaci i zákonodárce.

Tak motivaci a cíle programu vysvětluje garant studijního programu PhDr. Robert Ledvinka, který se problematice veřejné správy, procesní transformace a veřejným financím věnuje téměř 30 let a který je spojen s  vytvořením legislativního rámce digitalizace veřejné správy, včetně zákona o právu na digitální služby, vytvořením architektury eGovernmentu, vybudováním Základních registrů veřejné správy, či vytvořením architektury projektu Procesního modelování agend nebo vládní Strategie rozvoje veřejné správy.

Více informací o programu najdete zde.

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze