Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

Bartoš v Hirošimě: vydírání jadernými zbraněmi nesmí mít v dnešním světě místo

Image

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se setkal s vedením města Onomiči, se kterým si vyměnil zkušenosti z oblasti bydlení, vylidňování regionů a cestovního ruchu. Seznámil se s úspěšnými projekty na podporu digitální integrace a transformace venkova, za kterými stojí japonské ministerstvo pro místní rozvoj. Poté se přesunul do Hirošimy, kde uctil památku obětí jaderného útoku. Na Univerzitě Šúdó debatoval se studenty o využití umělé inteligence ve vzdělávání nebo o motivaci mladých lidí jít do politiky.

Ministr Bartoš se z Tokia přesunul do Onomiči v prefektuře Hirošima, kde se setkal se starostou města panem Júkó Hiratanim. „Je to malé přístavní město, ale pochlubit se může hned několika úspěšnými projekty. Přijali tady řadu opatření proti vylidňování. Pomocí nástrojů jako je rekonstrukce starých prázdných domů nebo zvýhodněného bydlení pro nově příchozí obyvatele se jim daří vracet sem život,” řekl ministr Bartoš. Díky dotacím se podařilo obnovit i chátrající památky, které teď slouží jako místa pro setkávání hlavně mladých lidí.

Cílem návštěvy byla i výměna zkušeností s digitalizací služeb samospráv. „Od Japonska se můžeme v této oblasti hodně naučit. Zajímal jsem se proto o konkrétní projekty, za kterými stojí vládní iniciativa Vision for a Digital Garden City Nation. Právě tu mi včera představili členové japonského parlamentu. Třeba v Onomiči projekt zatím pomohl v oblasti vzdělávání. Vládní ambice jsou ale mnohem větší,” dodal vicepremiérVize do budoucna počítá s mobilními lékařskými ordinacemi, které umožní poskytovat péči seniorům u nich doma nebo s veřejnou dopravou koordinovanou umělou inteligencí. Vysokorychlostní internet má být v Japonsku dostupný úplně všude, doručování zásilek budou mít na starosti drony, zemědělství se zase opře o smart technologie a umělou inteligenci.

Poté se ministr přesunul do Hirošimy, kde uctil památku obětí jaderného útoku. Atomový dóm je jedinou stavbou poblíž epicentra výbuchu, která zůstala stát. Od té doby slouží jako připomínka tragédie použití atomových zbraní. Dnes je to památník zapsaný na seznamu UNESCO. „Od tragédie v Hirošimě neuplynulo ani století a znovu jsme bohužel svědky hrozeb použití jaderných zbraní. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko naznačil, že od Ruské federace dostal taktické atomové pumy – každá třikrát silnější, než ta, která zničila Hirošimu. Dokonce pohrozil, že by je mohl použít proti Polsku. Takové vydírání je po událostech druhé světové války a po více než třech desítkách let od konce studené války nepřijatelné,“ prohlásil Bartoš před Atomovým dómem.

Součástí pracovní cesty je i prohlubování spolupráce v oblasti vzdělávání. Ministr proto navštívil tamní Univerzitu Šúdó. Setkal se s vedením univerzity a debatoval se studenty o využití umělé inteligence ve vzdělávání nebo o motivaci mladých lidí jít do politiky. I v univerzitním kampusu lze nalézt českou stopu. Před pár lety zde při příležitosti stého výročí česko-japonských vztahů slavnostně odhalili lavičku Václava Havla, která je první a zatím jedinou ve východní Asii. Jako poděkování za pohostinnost předal ministr univerzitní knihovně dar v podobě knih prvního českého prezidenta. „Naše mise byla plná důležitých setkání a jednání. Stvrdili jsme strategické partnerství mezi Českem a Japonskem a pomohli naplnit jeho závazek spolupráce obou zemí v oblastech politiky, bezpečnosti, hospodářství, kultury, cestovního ruchu, vědy a technologií,” pronesl ministr během závěrečné řeči.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1360
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze