
Česká republika obdrží od Evropské komise první platbu z Nástroje pro oživení a odolnost, a to ve výši 22 miliard Kč. MŠMT se na získání této částky podílí splněním milníků a cílů za 2,5 miliardy Kč, které byly určeny na podporu digitalizace vzdělávání, výzkumu a transformace vysokých škol.
Na základě splnění 31 milníků a 6 cílů předložila Česká republika dne 25. listopadu 2022 Evropské komisi žádost o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost. Po důsledném přezkoumání předložených materiálů a na základě stanoviska Hospodářského a finančního výboru Evropská komise dne 22. března 2023 vyplacení finančního příspěvku schválila. „Dosažení uvedených milníků a cílů prokazuje významný pokrok Česka při provádění Národního plánu pro oživení a odolnost,“ uvádí Evropská komise ve své tiskové zprávě.
Jedná se o první z devíti plateb, které do konce roku 2026 přinesou do resortu školství 23 miliard Kč. MŠMT má z NPO v gesci 3 komponenty, mezi které spadá revize rámcových vzdělávacích programů a na ně navazující investice do digitálního vybavení škol, dále podpora znevýhodněných škol, doučování žáků ohrožených školním neúspěchem, investice do rozvoje kampusů a akademických pracovišť, rozvoj nových studijních programů na vysokých školách a podpora excelentního výzkumu. Jejich realizace probíhá podle předem stanoveného plánu složeného z celkem 18 milníků a cílů, které se váží k jednotlivým žádostem o platbu.
„Jsem rád, že prostředky z NPO pomáhají MŠMT ještě lépe cílit na podporu oblastí, které to potřebují. Například školy z něj mohly financovat IT vybavení potřebné pro distanční výuku v době pandemie. Předešli jsme tak možnému digitálnímu vyloučení dětí, které neměly vlastní notebook nebo tablet,“ uvádí ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš a dodává: „NPO také počítá s podporou rovného přístupu ke vzdělávání až do roku 2026 prostřednictvím projektu Podpora rovných příležitostí, který bude nabízet školám s vysokým počtem znevýhodněných žáků komplexní podporu.“
MŠMT nyní splnilo následujících 5 milníků a cílů napříč komponentami NPO:
- Reforma kurikula a posílení IT vzdělávání – od 1. 9. 2021 je platný nový rámcový vzdělávací program(RVP) posilující digitální kompetence a informatické myšlení žáků. Školy musí tyto změny promítnout do svého školního vzdělávacího programu a začít podle něj učit na prvním stupni nejpozději od 1. září 2023 a na druhém stupni od 1. září 2024.
- Vybavení škol digitálními technologiemi – za účelem realizace distanční výuky v době pandemie mohly školy nakoupit digitální zařízení, která sloužila učitelům i žákům.
- Transformace vysokých škol s cílem adaptace na nové formy učení a měnící se potřeby trhu práce – v prosinci roku 2021 byla vyhlášena výzva pro vysoké školy za účelem vzniku nových vzdělávacích programů v progresivních oborech.
- Veřejná podpora výzkumu a vývoje – v prosinci roku 2021 byla vyhlášena veřejná soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích programu EXCELES.
- Veřejná podpora výzkumu a vývoje – v červnu 2022 byly podepsány smlouvy s pěti vítěznými projekty veřejné soutěže programu EXCELES.
Foto a Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy