Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávyŽivotní prostředí

Ekovýchova byla tématem šestého ročníku konference EVVO

Image

Aktuální sociální problémy jako energetická chudoba, sociální i zdravotní znevýhodnění, klimatická migrace, klimatická spravedlnost a spolu s nimi i otázka, jak je zohledňovat v současné ekovýchově, se diskutovaly na 6. Národní konference EVVO. 

Největší setkání pedagogických pracovníků v environmentální oblasti tradičně organizují environmentální vzdělávací organizace Lipka a Ministerstvo životního prostředí.

„Změny klimatu pozorujeme všude kolem nás, zároveň ale stále hledáme celospolečenskou shodu na tom, jakým způsobem ji řešit. Opatření, se kterým ministerstvo životního prostředí přichází, s sebou může přinášet i nepochopení a různé emoce. Jsem toho názoru a neříkám to sám, že zelená modernizace musí být sociální, nebo nebude vůbec. S dotacemi se proto snažíme mířit na nejrůznější sociálně znevýhodněné jako na rodiny s dětmi nebo seniory, pro ně jsou tu Nová zelená úsporám – Oprav dům po babičce nebo NZÚ Light. Naší snahou je nikoho neopomenout,“ zdůraznil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ve své zdravici.

Letošní setkání vzdělavatelů a klíčových aktérů v oblasti environmentální výchovy s podtitulem „EKOVÝCHOVA spravedlivě PRO VŠECHNY“ se věnovalo propojení environmentálních a sociálních témat. Leitmotiv „Podíváme se na svět očima lidí s nejrůznějším sociálním či zdravotním znevýhodněním a odhalíme oblasti, kde se potkávají environmentální a sociální problémy a výzvy, i příklady, jak je zahrnout do vzdělávání a osvěty“ přilákal rekordní počet účastníků z ČR i SR.

„Spravedlnost, sociálno, zdraví a environmentální otázky se přímo spojují také v tématu klimatické krize a pokud chceme klimaticky vzdělávat, musíme i tento široký sociální kontext vnímat a rozumět mu,“ zmínila ředitelka Lipky a hlavní garantka konference Hana Korvasová.

Pozvání na konferenci přijalo 23 přednášejících, kteří se věnují nejrůznějším skupinám znevýhodněných, klimatické spravedlnosti a spravedlivé transformaci, energetické chudobě a rázovitým regionům včetně přednášek například držitelky Ceny Františka Kriegla za občanskou statečnost Barbory Antonové, politoložky Anny Durnové či režisérky Andrey Culkové a příkladů dobré praxe ekocenter.

V průběhu konference proběhlo vyhlášení vítězů 7. ročníku ceny za environmentální publicistiku Ekopublika. Rezonovalo v ní téma klimatické změny, hlavní cenu od Lipky převzal redaktor Deníku N Petr Koubský za článek „Jednotlivec versus klimatická krize: jak žít, co dělat a co ne“. Mimořádné uznání zakladatele Ekopubliky získal Vojtěch Pecka za knihu Továrna na lži o výrobě klimatických dezinformací. Více o nových oceněních naleznete zde. Smyslem ceny Ekopublika je podpořit a zviditelnit publikování odborně a žurnalisticky kvalitních článků zaměřených na problematiku péče a ochrany životního prostředí u nás i ve světě. Ocenění pořádají Nadace Veronica, Katedra environmentálních studií FSS MU a Lipka.

„Konference je nesmírně důležitá pro posílení sounáležitosti mezi aktéry ekovýchovy z celé ČR: ze škol, z ekocenter i úřadů. Ekovýchovu jako obor je potřeba neustále rozvíjet, obohacovat o nové směry, konfrontovat s vědou, směřováním politik,“ dodává ministerský rada MŽP a spoluorganizátor konference Miroslav Novák.

Národní konference EVVO a environmentálního poradenství je každoročním největším setkáním vzdělavatelů v oblasti environmentálního vzdělávání. Akci pořádá Lipka pro Ministerstvo životního prostředí od roku 2017. Akce je určena především pracovníkům středisek a organizací zabývajících se environmentální výchovou nebo poradenstvím, pracovníkům státní správy a samosprávy, pedagogům a odborné veřejnosti. Také novinářům, studentům a dalším zájemcům o inspiraci.

Akce se konala pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Jihomoravského kraje.

Foto a Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze