Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceTiskové zprávy

Jihočeský kraj: Rodiny mohou začít žádat o příspěvky na obědy pro děti již teď 

Image

Rodiny v nepříznivé finanční situaci mohou od 1. září 2023 žádat o příspěvek na školní stravování pro své děti v programu Obědy pro jihočeské děti. Za tímto účelem putuje z Jihočeského kraje 16,5 milionu korun. „Chci říct všem rodičům, kteří jsou v hmotné nouzi, ať se nestydí a opravdu si o příspěvek zažádají. Od toho jsme program spouštěli. Jihočeský kraj je připraven těmto rodinám školní obědy uhradit,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma.

Dotační program poběží dva školní roky 2023/2024 a 2024/2025. Zapojit se do něj mohou organizace poskytující školní stravování v Jihočeském kraji a rodiny, které pobírají alespoň jednu z vymezených dávek: doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, odměnu pěstouna, příspěvek při pěstounské péči nebo příspěvek na úhradu potřeb dítěte v rámci pěstounské péče. Celý proces běží elektronicky a bez zbytečné administrativy. Kraj pak poskytne finanční prostředky přímo organizacím, které se do programu zapojí. Nejsou tedy vypláceny jednotlivým rodinám.

„Program Obědy pro jihočeské děti je spuštěn úplně čerstvě. Vše jsme zvládli zavést jako první kraj v České republice v rekordním čase čtyř měsíců. Minulý týden jsme pro všechny školy v Jihočeském kraji uspořádali online webinář,“ řekl Klíma s tím, že drtivá většina žadatelů o příspěvek se bude hlásit až během září. „Ale už teď víme, že hned prvního září se přihlásilo 39 rodin. K dnešnímu dni je jich už 147. Nyní u nich čekáme na schválení Úřadem práce, což je proces, který pár dní trvá,“ upřesnil Klíma.

Kraj využil výzvu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) z Operačního programu Zaměstnanost plus, který čerpá prostředky z Evropské unie, a doplnil ji částkou 5 310 300 Kč ze svého rozpočtu. Celkově na podporu bezplatného školního stravování v Jihočeském kraji půjde 16,5 milionu korun. „My jsme zareagovali rychle a byli jsme první kraj, který k tomu takto přistoupil. A protože už máme zkušenost z našich dotačních programů „My v tom Jihočechy nenecháme“ a „Kroužky pro jihočeské děti“, využijeme obdobnou strukturu elektronického podání žádosti i ověření Úřadem práce. To je velká výhoda,“ řekl Klíma a dodal, že tento systém se stal vzorem pro ostatní kraje České republiky.

Rodiny žádost o poskytnutí příspěvku podávají přes webový portál Obědy pro jihočeské děti. Vše je díky unikátnímu systému elektronické komunikace možné vyřídit online s minimální administrativní náročností. Elektronicky probíhá také podávání žádostí o dotaci ze strany zapojených organizací poskytujících školní stravování.

Veškeré informace o   možnostech čerpání dotace na bezplatné školní stravování a podklady pro podání žádosti ze strany rodin i organizací jsou k dispozici na webovém portálu obedy.kraj-jihocesky.cz a na webových stránkách Jihočeského kraje. Žádosti o dotaci mohou organizace podávat do 31. 1. 2025. Rodiny mohou o příspěvek na školní stravování žádat průběžně od 1. 9. 2023.

Foto a Zdroj: Jihočeský kraj

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze