Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

Kraj připravil projekty fotovoltaických elektráren

Kraj Vysočina má připravených 14 vlastních projektů na instalaci fotovoltaických elektráren. Projekty chce nejpozději do dvou let realizovat na svých objektech situovaných v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově a v Třebíči. 

Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka kraj předpokládá návratnost této investice zhruba do sedmi až osmi let. Podle propočtů bude realizace všech plánovaných projektů stát celkem 23,5 milionu korun, evropská dotace z Modernizačního fondu by mohla pokrýt až 45 % předpokládaných nákladů.

Výběru ideálních lokací v majetku kraje pro instalaci fotovoltaiky předcházelo pečlivé posouzení zhruba padesátky krajských objektů. Finální výběr vychází i ze zadání dotační výzvy, která slibuje podpořit projekty zahrnující více dílčích akcí na území maximálně tří sousedících obcí. „Logicky jsme vytipovali bývalá okresní města, kde máme nejvíc objektů,“ řekl hejtman Vítězslav Schrek s tím, že ve městech by měly být pro fotovoltaiku využity především budovy nemocnic. V Jihlavě by panely měly být také na budově sídla Kraje Vysočina, v Havlíčkově Brodě na objektu krajské knihovny. V Pelhřimově chce kraj pro fotovoltaiku využít i budoucí muzejní depozitář a v Třebíči budovy střední školy a domova pro seniory. V součtu by měly mít budoucí alternativní zdroje výkon okolo 600 kWp, reálně půjde o instalaci cca 1 200 panelů, jejich počet se bude ovíjet od podmínek v místě instalace. Kraj je připraven zahájit realizaci už letos. „V rámci kraje intenzivně pracujeme na zlepšení energetické udržitelnosti a efektivity v rámci regionu prostřednictvím využívání obnovitelných zdrojů energie. Tento krok představuje důležitou fázi v plánování udržitelné energetické budoucnosti Kraje Vysočina a zároveň otevírá cestu k realizaci ekologicky šetrných projektů, které přispějí k redukci emisí a snížení energetické náročnosti krajských budov,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj.

Hejtman Vítězslav Schrek informoval, že tyto projekty jsou zařazené v rozpočtu kraje. „To znamená, i kdybychom nezískali dotační podporu z Modernizačního fondu, počítáme s tím, že bychom tyto projekty dělali z vlastních prostředků,“ uvedl hejtman.

Financování připravených projektů chce Kraj Vysočina z Modernizačního fondu, výzvy RES+ č. 4/2024, kdy v rámci této výzvy jsou podporovány instalace nových FVE s instalovaným výkonem do 1 MWp na jedno předávací místo do distribuční nebo přenosové soustavy. Podporovány jsou sdružené projekty výstavby FVE, které zahrnují více dílčích projektů s více než jedním předávacím místem do distribuční nebo přenosové soustavy.

Na opatření zaměřená na úsporu energií, například na zateplení nebo na nové energetické zdroje se kraj chystá přispět také svým vybraným příspěvkovým organizacím. Využít na ně budou moci část peněz, které jim loni kraj přidal na zvýšené náklady na elektřinu, plyn a teplo a které neutratily. O konkrétních projektech bude rada kraje rozhodovat na příštím jednání.

Foto a Zdroj: Kraj Vysočina

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze