Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceTiskové zprávy

Ministr Výborný na zahájení agrosalonu Země živitelka: Rozumné a odpovědné hospodaření je cesta pro české zemědělství, kterou plně podporuji

Image

Na cestě k udržitelnosti je motto letošního 49. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka, který dnes v Českých Budějovicích spolu s vedoucími představiteli České republiky zahájil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Na ploše 15 hektarů se ho účastní více než 600 vystavovatelů z téměř 20 zemí. Země živitelka je největší výstavou zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory nejen v Česku, ale i na Slovensku. Potrvá do úterý 29. srpna.

„Země živitelka si pro letošek zvolila podtitul Na cestě k udržitelnosti a přesně o udržitelnost a šetrnost v krajině v našem zemědělství v následujících letech půjde. Rozumné a odpovědné hospodaření, ještě větší podpora ekologickému a preciznímu zemědělství, je naší prioritou. Chci zdůraznit, že mi nezáleží na tom, zda jsou zemědělci malí, střední nebo velcí. Klíčové je, jak přistupují k půdě, jakým způsobem se věnují tomuto povolání a poslání, nikoli zaměstnání,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný.

Jednou z podpor Ministerstva zemědělství na investice do podniků je přes osm miliard korun například na inovace při zpracování produktů a zavedení výsledků výzkumu do zemědělské a potravinářské praxe, včetně novinky, kterou jsou dotace na drony. Od úterý 22. srpna mohou zemědělci o tyto podpory žádat.

Podle ministra Výborného je nutné, i s ohledem na to, že směřujeme k modernímu, udržitelnému zemědělství, vytvořit zemědělcům co nejpříznivější podmínky pro práci, aniž by se ale u půdy, lesů i rybníků zapomínalo na jejich hospodářskou funkci.

„Při jednáních s ministerstvem financí budu prosazovat zachování národních dotací pro příští rok ve stejné výši, jako jsou pro letošek. Uvědomuji si také, že zemědělcům nyní komplikuje práci systém Satelitních kontrol pozemků, který letos spustil Státní zemědělský intervenční fond. Systém, který má zemědělcům ulehčit byrokracii, v některých případech nefunguje tak, jak má. Jednám proto se Státním zemědělským intervenčním fondem, aby v tomto prvním roce s novým systémem byli k zemědělcům tolerantnější,“ uvádí ministr Marek Výborný.

V souvislosti s obavami ze zvýšeného exportu zemědělských komodit z Ukrajiny ministr Výborný říká, že situaci nelze řešit jednostrannými zákazy vzhledem k jednotném trhu. Evropská unie musí postupovat koordinovaně, a proto se Marek Výborný obrátil na eurokomisaře Janusze Wojciechowského s žádostí o řešení tohoto problému. Pokud jde o obilí, je Česko plně soběstačné. Ročně vyprodukuje zhruba 8 milionů tun obilovin a spotřeba ČR je kolem 5 milionů.

„Vím, že obavy z nejisté doby mají nejen zemědělci, ale i my všichni, spotřebitelé. Ceny potravin loni vzrostly, stejně jako v celé Evropě. Nyní se však situace stabilizovala. K větší stabilitě přispívá a bude přispívat i to, když budeme preferovat a nakupovat české produkty, české potraviny. Nejenom, že tím podpoříme naši ekonomiku, navíc je však všeobecně známé, že české potraviny jsou dobré a kvalitní. Svědčí o tom kromě jiného to, že ministr zemědělství již dvacet let uděluje prestižní značku Klasa a ministerstvo zemědělství ocenění Regionální potravina. A pokud jde o ucelený systém garance kvality potravin, je tady značka České cechovní normy udělovaná Potravinářskou komorou,“ uvádí Marek Výborný.

Na výstavě Země živitelka se ministr Marek Výborný mj. setká se zástupci zemědělských a potravinářských organizací, zúčastní se jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory ČR a v sobotu zahájí Národní dožínky.

Ve stánku Ministerstva zemědělství (MZe) o rozloze 150 m2, v Pavilonu T1 se mohou návštěvníci seznámit s prací například Odboru rostlinných komodit, Odboru živočišných komodit a ochrany zvířat, Odboru environmentálního a ekologického zemědělství, Odboru bezpečnosti potravin, Odboru potravinářského, Odboru precizního zemědělství, výzkumu a vzdělávání, Odboru Řídící orgán OP Rybářství, Odboru přímých plateb, Odboru environmentálních podpor rozvoje venkova a Sekce lesního hospodářství. Na veletrhu se představují i organizace podřízené MZe, mj. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Státní veterinární správa. Zástupci těchto organizací poskytují odborné informace veřejnosti včetně informačních materiálů, ÚKZÚZ i poradenství v ochraně rostlin, prezentaci chorob a škůdců a ochutnávky ovoce.

Svoje expozice má na výstavě Státní zemědělský intervenční fond (Klasa, Regionální potravina) a představí se také Celostátní síť pro venkov.

Odpoledne předá ministr Marek Výborný „Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky za rok 2023“ a „Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2023“

Foto: Pexels
Zdroj: eAgri

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze