Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITKyberbezpečnostTiskové zprávy

MMR přešlo jako první resort na doménu gov.cz

Image

Od středy 11. října fungují webové stránky Ministerstva pro místní rozvoj na společné doméně mmr.gov.cz a stránky IROP na irop.gov.cz. V následujících měsících ještě dojde ke změně e-mailových schránek pod doménu @mmr.gov.cz. Celostátní orgány státní správy mají naplánované závazné termíny migrace do konce roku 2024, s výjimkou MPSV, které bude migrovat do poloviny roku 2025.

Přechodem na doménu gov, kterou už používá většina států Evropské unie a NATO, se zvýší uživatelská přívětivost i kybernetická bezpečnost a do budoucna tento krok přinese také úspory. „Neustále se zvyšuje počet různých kybernetických útoků, díky společné doméně budou vůči nim stránky státních úřadů odolnější. Navíc každý bude mít na první pohled jistotu, že se skutečně jedná o stránky nebo e-maily státní správy. Výrazně se tím omezí riziko různých podvodů. Úřady zase nebudou muset provozovat vlastní DNS infrastrukturu. To zvyšuje bezpečnost, zpřehlední jim to fungování, a navíc ušetří,“ vysvětlil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Záměr migrace ústředních orgánů státní správy na jednotnou státní doménu gov.cz schválila vláda letos v lednu, v polovině srpna pak na návrh ministra Bartoše následovalo schválení závazného harmonogramu. V té době už některé instituce své webové stránky na gov.cz měly, například Digitální a informační agentura, Digitální Česko, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad průmyslového vlastnictví nebo Finanční analytický úřad. Do konce roku 2023 se k nim vedle MMR přidají Úřad vlády, Ministerstvo zahraničních věcí nebo například Národní bezpečnostní úřad. Do poloviny příštího roku se připojí středně velké ústřední orgány státní správy. Velká ministerstva a státní úřady mají na migraci čas až do konce roku 2024. Staré domény budou přesměrovány na nové a udržovány do roku 2030.

Stát má zaregistrované jméno domény gov.cz už od roku 2001. Současná vláda tak po 22 letech dotahuje jeden z dluhů minulých vlád.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze