Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITTiskové zprávy

MMR zahajuje školení k digitalizaci stavebního řízení

Image

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš informoval na pravidelném jednání vlády s Radou Asociace krajů ČR o přípravách souvisejících s digitalizací stavebního řízení. MMR zahajuje intenzivní školení, která se týkají změn souvisejících s novým stavebním zákonem, a současně chystá také výzvu na dodání IT techniky pro stavební úřady.

MMR má povinnost podle nového stavebního zákona zajistit digitalizaci stavebního řízení (DSŘ) od 1. července 2024. Jde o klíčovou prioritu vlády, kterou není možné vzhledem k jejímu významu pro sektor stavebnictví a českou ekonomiku odkládat. Pro zajištění základních informačních systémů v termínu proto MMR po vyčerpání všech ostatních možností zvolilo jednací řízení bez uveřejnění. V současné chvíli má resort podepsanou smlouvu s dodavatelem, který už veřejné správě úspěšně dodal několik obdobných agendových systémů a se zakázkami tohoto typu má řadu zkušeností.

Toto řešení umožní včasnou dodávku DSŘ, která splňuje minimální nároky nového stavebního zákona včetně napojení na základní registry a katastr nemovitostí. První dodávka informačních systémů se plánuje na první kvartál roku 2024. Následně dojde k jejich testování. Stavební úřady a stavebníci z řad veřejnosti budou mít systém k dispozici nejpozději v červnu 2024.

MMR v průběhu tohoto a minulého roku průběžně informovalo zástupce centrálních úřadů, krajů i obcí o dopadech nového stavebního zákona a související digitalizace pro územní plánování a stavební řízení. Jednalo se celkem o 16 porad, konferencí nebo pracovních setkání.

V září 2023 MMR rozeslalo na všechny stavební úřady interaktivní webový dotazník, ve kterém se ptalo na aktuální stav jejich IT vybavení. Další dotazy směřovaly na případný zájem o zajištění techniky. Na tento dotazník zhruba stovka stavebních úřadů nereagovala, resort je proto obeslal znovu a kontaktoval je i telefonicky. Teprve na základě takto získaných dat vyhlásí ministerstvo výzvu na pořízení techniky. Její předání úřadům ministerstvo předpokládá od dubna 2024. MMR na to vyčlenilo z Národního plánu obnovy více než 213 milionů korun. Následnou integraci s centrálními systémy nebo úložištěm dat zajistí MMR, pro samosprávy to nebude představovat další zátěž.

DSŘ v plánované podobě nevyžaduje osobní instalaci softwaru na jednotlivých pracovištích. Úředníci se po ověření identity budou přihlašovat přes jednoduché webové rozhraní. Postupy a funkce dostupné k 1. 7. 2024 nebudou náročnější než software, který už stavební úřady aktuálně využívají. MMR chystá pro úředníky školení, na kterém je s prací ve webovém rozhraní detailně seznámí. Odstartují v prosinci 2023 a budou postupně ve všech krajích pokračovat po celou první třetinu roku 2024. Vzdělávání bude cílit jak na úředníky ústředních orgánů státní správy, tak stavebních úřadů. Na začátku roku 2024 bude k dispozici také online verze.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze