Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITTiskové zprávy

MV ke Dni bezpečnějšího internetu

Image

Společně za lepší internet, to je téma letošního Dne bezpečnějšího internetu. Ministerstvo vnitra při této příležitosti upozorňuje například na krádeže a zneužívání identit nebo deepfake podvrhy s využitím umělé inteligence. Resort představil i leták se základními pravidly a riziky využívání AI. 

Kyberkriminalita je dlouhodobě nejstrměji rostoucí trestná činnost nejen v Česku. V roce 2016 představovala cca 2 % evidované trestné činnosti, v roce 2023 to už bylo téměř 11 %. Nejčastějšími útoky jsou stále podvody zaměřené na finanční prostředky uživatelů internetu, na dlouhodobém vzestupu je i mravnostní kriminalita. Ministerstvo vnitra se i proto opět zapojilo jako jeden ze spoluorganizátorů do preventivních aktivit v rámci Dne bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 6. února. Cílem dnešního dne je nejen upozornit na rizika internetu, ale i na skutečnost, že při dodržování jednoduchých pravidel může být internet pro všechny skvělým a bezpečnějším nástrojem.

Vedle klasických útoků typu ransomwere, DoS/DDoS či trojských koní jsou na vzestupu i útoky za pomoci krádeže a zneužití identit i tzv. deepfake podvrhů s využitím umělé inteligence. Jedním z pilířů práce Ministerstva vnitra jsou preventivní aktivity. Proto jsme dnes mimo jiné představili také nový informační leták upozorňující na základní pravidla práce při využívání umělé inteligence a na její rizika (viz příloha). Toto tzv. AI desatero jsme vytvořili ve spolupráci s odborníky ze spolku prg.ai a CZ.NIC.

„Umělé inteligence se nesmíme bát. Využívat ji mohou i bezpečnostní složky, ať už v případě správy bezpečnostních incidentů, hodnocení zranitelnosti, nebo třeba analýzy zpravodajských informací o kybernetických hrozbách. Na resortu vnitra působí pracovní skupina, která se zabývá bezpečnostními aspekty souvisejícími s rozvojem AI. Nicméně protože s AI může pracovat každý, je vhodné si uvědomovat možná rizika a základní pravidla. Proto jsme společně s partnery vytvořili leták, který se této oblasti věnuje,“ řekl ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Michal Barbořík. Vzhledem k tomu, že se s AI budeme všichni setkávat stále častěji, je leták určený pro každého, kdo o ní chce získat základní informace. Ministerstvo vnitra bude tento materiál využívat při svých preventivních činnostech.

Safer Internet Centrum
Samotný Den bezpečnějšího internetu v Česku pořádá ve spolupráci s Ministerstvem vnitra Safer Internet Centrum, jehož garantem je sdružení CZ.NIC. Den bezpečnějšího internetu si letos připomínáme už po jednadvacáté a jeho součástí je opět i odborný seminář, kde partneři mimo jiné seznámí účastníky se svými nejnovějšími aktivitami v oblasti bezpečnosti internetu. „Jsme velice rádi, že jsme mohli v loňském roce představit službu umožňující bezpečnostní testování webů a aplikací organizací pracujících s dětmi a mladistvými a že je o tuto službu mezi těmito organizacemi zájem. Chci apelovat na ty organizace, kterým můžeme nabídnout pomoc, aby se na nás obrátily, aby nepodceňovaly bezpečnost svých webových stránek a aplikací,“ uvedl za CZ.NIC Martin Kožíšek.

Vloni přijalo Safer Internet Centrum 3700 hlášení nelegálního obsahu na linku STOPonline.cz. Tato služba má za cíl dlouhodobě zaznamenávat a následně znepřístupňovat nelegální obsah na internetu. „Počet nahlášených případů meziročně stoupá. Je také zřejmé, že intimní materiály publikované na internetu čím dál častěji vytvářejí a zveřejňují samy děti. Z celkového počtu přijatých hlášení obsahovalo 369 dětskou pornografii, 78 dětskou erotiku a 219 dětskou nahotu,“ shrnula Kateřina Vokrouhlíková z linky STOPonline.cz.

AI desatero k nalezení zde: https://www.mvcr.cz/clanek/dnes-je-den-bezpecnejsiho-internetu-ministerstvo-vnitra-predstavilo-letak-zakladni-pravidla-a-rizika-vyuzivani-umele-inteligence.aspx

Foto: Pixabay
Zdroj: Ministerstvo vnitra

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
398
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze