Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojPamátky a kulturaTiskové zprávy

Na opravu Terezína a Josefova vyčlení vláda miliardy korun. MMR plánuje program pro rozvoj pevnostních měst 

Image

Vláda schválila plán obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov. Na záchranu nejvíce chátrajících objektů půjde v příštích pěti letech až 1,73 miliardy korun z Havarijního fondu Ministerstva kultury a rozpočtů krajů a měst. Spoluúčast Terezína, Jaroměře, Ústeckého a Královéhradeckého kraje by měla dosahovat 20 %. Další až 1,2 miliardy bude v letech 2024–2033 směřovat na údržbu a obnovu také dalších staveb. Tento dotační program připraví s partnery v krajích Ministerstvo pro místní rozvoj.

Prostředky z Havarijního fondu, krajů a měst zastaví destrukci šesti kulturních památek. V Terezíně jsou to Žižkova kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad a Vojenská nemocnice, v Josefově Čtvercová kasárna a Vojenská nemocnice. „Věci zašly příliš daleko. Hrozí pády střech a kusů zdiva, propadají se podzemní chodby. Máme recept, jak to zastavit a v obou městech nastartovat lepší budoucnost,“ řekl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan BartošZ celkového objemu 1,73 miliardy korun pro roky 2024–2028 činí účast státního rozpočtu 80 % uznatelných výdajů, maximálně 1,384 miliardy.

Sanace zabrání nejhoršímu, ale to nestačí. MMR proto vytvoří a bude spravovat „Systémový program obnovy a rozvoje pevnostních měst“ pro průběžnou obnovu objektů a fortifikací. Cílem je zajistit dlouhodobý rozvoj těchto areálů. Ze státního rozpočtu na to půjde do 120 milionů ročně, během deseti let až 1,2 miliardy. Podmínky jsou dvě. „Je to vznik speciálních útvarů v obou městech, které se budou věnovat obnově objektů a hledání možností, jak je využít. Vzniknout by tam mohly například nové byty, školky, zdravotnická zařízení nebo obchody. Dále je třeba, aby kraje a města přidaly ke státní podpoře vlastní prostředky,“ vysvětlil Bartoš. Zároveň trvá snaha získat prostředky od ostatních ministerstev, z Evropské unie a od dalších zahraničních partnerů.

Plán na obnovu a rozvoj pevnostních měst se začal rýsovat na podzim minulého roku. Tehdy vznikla Vládní komise s účastí ministerstev místního rozvoje, financí, kultury a také zástupců Terezína, Jaroměře a Ústeckého i Královéhradeckého kraje. „Památky se drolí před očima a pomoc musí přijít co nejdřív. Jsem rád za to, jak rychle jsme našli shodu o modelu financování. Můj dík patří hlavně vládním kolegům Zbyňku Stanjurovi a Martinu Baxovi i partnerům z obou měst a krajů,“ uvedl Bartoš. MMR hledání prostředků na záchranu Terezína a Josefova od začátku koordinuje.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze