Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

NepřehlédněteTiskové zprávy

O důchody bude možné v budoucnu zažádat i online 

Image

Vláda schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Novela především zavádí možnost podání žádosti o důchod online, a to s účinností od 1. prosince letošního roku. Další významnou úpravou bude zpřehlednění výplatních termínů a přechod na výplatní období kalendářního měsíce u pojištěnců, kterým důchod vyplácí ČSSZ. 

Na základě novely dojde od 1. prosince tohoto roku k zavedení možnosti podání žádosti o důchod online. Týkat se to bude všechny typů důchodů, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních. „Jde o další významný krok, kterým zlepšujeme služby pro klienty ČSSZ. Lidé budou moci vyřídit celou žádost o důchod bez toho, aby museli osobně na úřad. Jsem rád, že se nám konečně daří digitalizovat státní správu a ulehčit tak život občanům,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Původně měla být součástí této novely i další podpora pracujících důchodců. Místo navyšování penze by se seniorům a seniorkám mohly odpustit sociální odvody. Nakonec tento návrh předložíme až jako součást důchodové reformy, kterou představíme na začátku května,“ upřesnil ministr Jurečka. 

Formulář online žádosti o důchod bude dostupný na ePortálu ČSSZ. K přihlášení se využije některý ze způsobů elektronické identity, jako je například Bankovní identita nebo eObčanka. „Je to bezpečný a ověřený způsob, jak klienta můžeme na dálku ztotožnit. Nová služba bude interaktivní, intuitivní, proklientská a hlavně provázaná s databází ČSSZ. Z ní ostatně čerpá už i stávající Informativní důchodová aplikace, se kterou máme výborné zkušenosti a lidé ji velmi rádi využívají,“ připomněl ministr. 

Po vyplnění formuláře bude žadatel vyzván opět elektronicky k případnému doplnění údajů. V případě potřeby lze domluvit i osobní schůzku na pobočce, pokud si to klient zvolí jako možnost pro komunikaci ohledně své žádosti. Pro ty, kdo nebudou chtít využít podání žádosti o důchod online, zůstane samozřejmě zachována možnost sepsání žádosti na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení. Nově tedy nikoliv pouze na té, která je žadateli příslušná podle místa jeho trvalého pobytu. 

Novela také snižuje počet výplatních termínů důchodů. Nyní se vyplácejí od 2. do 24. dne v měsíci. Postupně bude během dvou let zúžen jejich rozsah do jednoho týdne. „Dávno pominuly historické důvody rozložení výplatních termínů do celého měsíce. Dříve bylo nutné, aby je Česká pošta dokázala průběžně vyplatit. Nyní již ale většina důchodců dostává své peníze převodem na bankovní účet. To je také varianta, kterou preferujeme. I pro samotné důchodce je tato cesta výrazně bezpečnější,“ řekl ministr Jurečka.

V současné době jsou důchody ze strany ČSSZ vypláceny na tzv. klouzavý měsíc. Na základě novely budou od července 2025 důchody nově vypláceny nikoli dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách, ale na běžný kalendářní měsíc. Sjednotí se tak výplata důchodů všem příjemcům a systém bude srozumitelnější. 

Zdroj Foto: Pexels
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí 

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze