Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    EnergetikaTiskové zprávy

    Podle ministra Síkely se budoucnost evropské energetiky se bez jádra neobejde

    Image

    Evropskou energetiku čekají změny – proces dekarbonizace či zvykání si na realitu bez ruských surovin – a při tom všem je potřeba zajistit dostatek energií. Rozhodující roli v tom bude hrát elektřina. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a zástupci dalších evropských zemí jednali v Paříži s komisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou. Poukázali na nezbytnost nastavit pro jadernou energii stejné podmínky jako pro ostatní nízkouhlíkové zdroje.

    „Budoucnost evropské energetiky se bez jádra neobejde. A jaderná energie se zase neobejde bez rovnocenných podmínek pro svůj rozvoj jako mají ostatní nízkouhlíkové zdroje. Jádro má v tomto směru obrovský potenciál, věříme, že se kapacita v Evropě může navýšit až na 150 GW,“ říká ministr Síkela a dodává: Naše jaderná aliance je s nadsázkou hnutím za ukončení diskriminace jádra v Evropě. Proto jsme zde probírali, jak a proč by měla Evropská unie podporovat jaderný průmysl. Pokud chceme opravdovou jadernou renesanci, musíme dát investorům pozitivní signál, že se EU novým jaderným zdrojům nebrání a umí jasně nastavit investiční podmínky, zejména pravidla veřejné podpory a financování.“ Česká republika je aktivním členem skupiny států, které v Evropě prosazují zrovnoprávnění jaderné energie, mj. za českého předsednictví v Radě EU jsme aktivity této skupiny koordinovali. Dalšími státy, jejichž ministři se zúčastnili pařížské schůzky, jsou Belgie, Bulharsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Česká republika, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Švédsko, Slovensko a nově se jako pozorovatelé účastní také Itálie. Na jednání byl rovněž pozván zástupce Velké Británie.

    Český ministr Jozef Síkela předsedal první části tohoto jednání, která se zaměřila na dosažení „odolného a nezávislého evropského hodnotového řetězce“ pro jadernou energii. Ministři jednali o tom, jak současné evropské inciativy zohledňují přínos jaderné energie jako nefosilního nízkouhlíkového zdroje, a jak podpořit rozvoj investic do nových jaderných zdrojů. Po potvrzení kritérií pro jadernou energii jako součásti taxonomie udržitelných financí z července 2021, se nyní jedná o zařazení jaderné energie do Aktu o klimaticky neutrálním průmyslu. V druhé části se zabývali otázkou připravenosti průmyslu a možnostech koordinace v oblastech dovedností, financování a inovací.

    „Je potřeba, aby investice do nových jaderných projektů byly uznávány jako udržitelné a měly tak rovnocenné podmínky. Také jaderný vodík by měl mít stejné podmínky jako vodík z jiných nízkouhlíkových zdrojů. Jádro má velký potenciál také v oblasti teplárenství, kdy může pomoci s nahrazováním uhlí. Také v tomto ohledu je třeba nastavit rovné podmínky,“ říká ministr Síkela a dodává: „Oceňujeme krok Evropské komise k zahájení jaderných kulatých stolů, protože jaderná energie není pouze o výrobě elektřiny, ale také o aplikacích v medicíně, průmyslu nebo zemědělství.  Nejde jen o nové projekty, ale také o zajištění investic, které umožní dlouhodobý provoz stávajících bloků.“

    Ministři na jednání přijali také společnou deklaraci, která potvrzuje zájem o evropskou spolupráci v jaderné energii a zdůrazňuje její přínos v energetice i hospodářství po boku obnovitelných zdrojů při zajištění cílů bezpečné, udržitelné a dostupné energie. Deklarace hovoří až o 45 nových jaderných reaktorech v Evropě s pozitivním dopadem na HDP téměř 100 mld. EUR a zajištění až 450 tisíc pracovních míst. Neméně důležitým bodem je dosažení nezávislosti evropského jaderného průmyslu na ruských dodavatelích. Ministři v deklaraci apelují na Evropskou komisi, aby zahrnula jadernou energii do strategických dokumentů Evropské unie a jsou připraveni s ní na tomto cíli aktivně spolupracovat.

    Foto: Pexels
    Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    381
    Energetika
    400
    IT
    273
    Dotace a Finance
    1184
    Odpady
    210

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze