Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

EnergetikaMístní rozvojTiskové zprávy

Připravuje se území pro strategický rozvoj ČR

Image

Pro realizaci velkých strategických investic typu továren na výrobu baterií do elektromobilů nebo výrobu polovodičů je potřeba, aby Česká republika investorům nabídla vhodné připravené plochy v reálném čase. 

Vláda dnes schválila založení Státní investiční a rozvojové společnosti (SIRS), která bude mít přípravu lokalit na starosti. Nová společnost připraví moderní průmyslové areály s potřebnou infrastrukturou, které nalákají zahraniční investory, přinesou projekty s vysokou přidanou hodnotou a zvýší českou konkurenceschopnost.

„Světové hospodářství prochází velkou změnou, která může přinést velký impuls pro naši ekonomiku. Rozdíloví investoři ze strategických odvětví hledají optimální umístění výroby technologií klíčových pro rozvoj hospodářství. Jde přitom o strategické investice do projektů s vysokou přidanou hodnotou, kterých je v České republice bohužel jen minimum. Otevírá se nám tak jedinečná příležitost tyto investice získat. Půjde například o odvětví digitálních technologií, elektromobility, výroby polovodičů nebo udržitelných zdrojů energetické energie,“ popisuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že v rozhodování zahraničních investorů hraje zásadní roli vhodná, již připravená plocha. „Ty my v České republice nemáme, což nás při lákání zahraničních investorů znevýhodňuje oproti okolním zemím. Na potřebě systémového přístupu a aktivní role státu v tomto tématu panuje široká odborná shoda. Proto jsme založili SIRS, Státní investiční a rozvojovou společnost. Jejím hlavním úkolem bude příprava lokalit, které budou okamžitě připravené pro realizaci projektů,“ dodává ministr Síkela.

Vhodné plochy pro investory musí mít dostatečnou rozlohu, být majetkově zceleny a disponovat napojením na kvalitní technickou i dopravní infrastrukturu. Aktuální komerční nabídka ploch pro větší výstavbu ale končí na rozlohách kolem 40 ha, větší lokality nejsou připravovány anebo jsou z komerčních důvodů rozdělovány na menší, rychleji prodejné části, čímž Česko o velké plochy nenávratně přichází a s tím i o šanci přilákat klíčové zahraniční investory. SIRS se zaměří na rozvoj lokalit pro strategické investice v rámci celé České republiky. Prioritou jsou ty v tzv. uhelných regionech, část z lokalit se nachází v příloze novelizovaného zákona o strategické infrastruktuře. „Součástí činnosti SIRS je však i kontinuální mapování a následná případná akvizice vhodných pozemků k využití těchto ploch směrem k investorům. Nabízí se například zhodnocení státních pozemků procházejících rekultivací či odstraňováním historických zátěží, jako v případě státního podniku DIAMO,“ dodává ministr Síkela s tím, že cílem bude připravit jednu plochu pro významný projekt v každém kraji, který čelí důsledkům útlumu těžby uhlí, tedy v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji.

Vydělení samostatné akciové společnosti s holdingovou strukturou dostatečně zajišťuje efektivní řízení rizik jednotlivých projektů skrze projektová SPV (Special Purpose Vehicle, tedy prostředek zvláštního určení) po vzoru dobré developerské praxe. Umožňuje zároveň využití externích finančních nástrojů a vstup do finančních fondů. Daný záměr nelze tedy realizovat prostřednictvím organizační složky státu nebo již existujících subjektů jako je například agentura CzechInvest.

„Celkový rozpočet se dělí na provoz, analýzy, studie a základní projektovou přípravu jednotlivých lokalit a na rozpočet pro realizaci jednotlivých podnikatelských parků, pro které předpokládáme využití finančních nástrojů,“ říká vrchní ředitel ekonomické sekce Petr Doškář, který má vznik nové společnosti gesčně na starosti.

Vznik a fungování SIRS vhodně doplní systém podpory podnikatelského prostředí ze strany MPO. Nová společnost bude úzce kooperovat se státní agenturou CzechInvest, která bude nově vznikající lokality propagovat směrem k investorům a dále plnit roli business development agentury,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko, který je pověřený řízením agentury CzechInvest, s tím, že jádro nové společnosti bude tvořit existující divize Land Development pod agenturou CzechInvest.

Foto: Pexels
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze