Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ŠkolstvíTiskové zprávy

Rekonstrukce jihočeských škol se věnují i kanalizaci 

Image

Ani o prázdninách se na jihočeských školách nezahálí. Zatímco studenti zaslouženě odpočívají, kraj spolu s vedením škol využívá klidné letní dny k tomu, aby všem školou povinným připravil na září co nejpříjemnější uvítání v podobě modernizovaných prostor, důstojného zázemí, či nových učeben. Do rekonstrukcí a modernizací krajem zřizovaných škol tak v roce 2023 půjde z rozpočtu Jihočeského kraje okolo 180 milionů korun. O tom, jak stavební práce pokračují, se v půlce prázdnin přesvědčil náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma, který vybraná školská zařízení osobně navštívil. Jeho první návštěva směřovala na Obchodní akademii, Husova 1 v Českých Budějovicích. 

„Kdy jindy, než v létě řešit stavební práce, které se za běžného školního provozu dělat nedají,“ položil řečnickou otázku Klíma s tím, že právě opravy kanalizací či elektrorozvodů jsou typickou školní prázdninovou stavbou, jejíž výsledek není vidět na první pohled, o to je ale pro bezproblémový chod školy důležitější. „Zřizujeme 125 škol a školských zařízení, k nim vlastníme cca 240 budov, vlastně jen s péčí řádného hospodáře splácíme ten vnitřní dluh, který na nich máme,“ zamyslel se Klíma a upřesnil, že opravu kanalizace hradí kraj z fondu rozvoje školství.

V okamžiku jeho návštěvy už na Obchodní akademii panuje čilý stavební ruch. Ředitelka školy Lenka Kubátová se nemůže dočkat, až bude hotovo. „Je to ten typ rekonstrukce, kde žádnou vnější změnu neuvidíme, ale pocítit bychom ji měli. A to výrazně. Kdo zažil předchozí stav, tak ví… Vždyť i přizvaní odborníci, kteří předchozí stav kanalizace kontrolovali kamerami, byli tím stavem zděšeni,“ uvedla ředitelka Kubátová, která doufá, že problém s kanalizací, typický pro historická jádra města, se díky komplexní rekonstrukci úplně vyřeší. „Využít půjdou třeba sklepní prostory, které budou pro rekonstrukci konečně suché,“ zamýšlí se.

Zhotovitel stavby Roman Kučera následně doplnil, že proběhla kompletní výměna ležatých rozvodů a rekonstrukce dešťové a splaškové kanalizace. Celá oprava, která si vyžádala náklady ve výši 2,7 milionů korun, bude hotova do konce prázdnin tak, aby se žáci mohli bez problémů vrátit do plně funkční, opravené budovy.

Na Husově třídě navštívil náměstek Klíma 3. srpna kromě Obchodní akademie také Střední školu obchodní, kde probíhá kompletní rekonstrukce sociálního zázemí a Střední zdravotnickou školu, kde se mohou studenti a pedagogové těšit na nové učebny a kabinety. V Táboře si náměstek Klíma prohlédnul, jak probíhá rekonstrukce výtahů v Domově mládeže při Střední škole obchodu, služeb a řemesel. V Týně nad Vltavou ho zajímala modernizace prostor místního gymnázia, jehož budova bude kompletně odkopána kvůli zavedení odtoků a průsaků vody. Klíma při své návštěvě neopomněl ani Domov mládeže při Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni, kde se opravuje elektroinstalace a zdravotně technická instalace sociálního zařízení.

Foto a Zdroj: Jihočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze