Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceTiskové zprávy

Sbírka Rozsvěcíme Ukrajinu vyvrcholí dobročinnou aukcí

Image

V rámci iniciativy na obnovu energetické infrastruktury Ukrajiny lidé přispěli přes tři čtvrtě milionu korun. Jedenáctého dubna se spouští sbírka Zapojme Ukrajinu, která projekt zakončí dobročinnou aukcí několika exkluzivních mikin podepsaných od českých i ukrajinských osobností. Ta se uskuteční prostřednictvím webu dobrobot.cz, kde je také poslední možnost přispět a pomoci tak zajistit místním potřebné světlo, teplo či vodu.

„Mám radost, že česká štědrost znovu překonala očekávání. Za velmi krátkou dobu se zapojily stovky lidí a společně přispěly přes tři čtvrtě milionu korun. Díky tomu pomůžeme Ukrajině s obnovou energetické infrastruktury, na kterou Rusko opakovaně útočí raketami a drony,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Nyní je čas posunout projekt dál, proto dáváme do dobročinné aukce několik mikin, které podepsal například bývalý ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebynis, starosta Kyjeva Vitalij Kličko a další významné osobnosti. V aukci budou také další podepsané mikiny od významných českých osobností.“

Do on-line aukce je možné přihazovat do 18. dubna prostřednictvím tohoto odkazu. Současně je možné se zapojit do průběžné crowdfundingové kampaně Rozsvěcíme Ukrajinu, která skončí také v úterý 18. 4. V kompletním výčtu osobností, které mikiny podepsaly, jsou předseda Vlády ČR Petr Fiala, ministr vnitra Vít Rakušan, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a olympijský vítěz Dominik Hašek. Za ukrajinskou stranu kromě Klička a Perebyjnise své podpisy přidali Oleksandr Markušyn, starosta města-hrdina Irpiň, a také Maksim Prykupenko, ředitel nemocnice ve Lvově, která se stará o válečné veterány bránící Ukrajinu před ruskou armádou.

Na iniciativu Rozsvěcíme Ukrajinu nyní naváže projekt Zapojme Ukrajinu. Sbírku společně pořádají Nadační fond pro Ukrajinu, který je už provozovatelem sbírky Dárek pro Putina a známá česká crowfundingová platforma Donio. „Účelem této sbírky je zajišťovat účelnou pomoc tam, kde je to nejvíce potřeba. Na konkrétních místech je zapotřebí zajistit přesně ty technologie nebo zařízení, které poslouží pro daný účel nejlépe a my jsme v tom připraveni pomoci,” říká vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, který převzal nad projektem záštitu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) bude odborným poradcem sbírky.

„My jsme v kontaktu přímo s městy a regiony na ukrajinské straně. S jejich představiteli pracujeme na identifikaci toho, co v rámci rekonstrukce Ruskem zničených civilních zařízení nejvíce potřebují. Zároveň pracujeme na hledání vhodných dodavatelů potřebných zařízení na naší straně,” dodává ředitel odboru evropských zemí na MPO Martin Pospíšil.

Sbírka Zapojme Ukrajinu bude zájemcům nabízet možnost přispět na několik konkrétních projektů. Poté, co bude dosaženo cílové částky, bude ukončený projekt nahrazen dalším. Sbírka začíná třemi projekty, na které je možné již nyní přispět na stránce https://www.donio.cz/proukrajinu nebo na webu www.zapojmeukrajinu.cz.

V rámci iniciativy Rozsvěcíme Ukrajinu mohli lidé přispět výměnou za energetické mikiny proslavené během českého předsednictví EU. Vedle mikin si lidé mohli vybrat například podepsaná poděkování nebo zážitek v podobě prohlídky budovy MPO Na Františku, návštěvy hlavního dispečerského pracoviště České energetické přenosové soustavy nebo prohlídku dolu Jeremenko v Ostravě.

Potřebné zdroje tepla a elektrické energie se MPO snaží shromáždit také prostřednictvím Business klubu Ukrajina, který ministerstvo založilo. Platforma se zaměřuje na přípravu businessových projektů pro jednání Česko-ukrajinské mezivládní komise. Do klubu se mohou hlásit firmy z nejrůznějších odvětví, členství je navíc zdarma. Aby resort pro český business předpřipravil projekty, na kterých se budou moci podílet ve fázi poválečné rekonstrukce Ukrajiny, pořádá schůzky sektorového zaměření (těžební průmysl, strojírenství, vodohospodářství, stavebnictví, dekontaminace a další).

Zdroj Foto: Donio
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze