Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

Se zemědělci slavil Národní dožínky a poděkoval za sklizeň ministr Výborný

Výsledky celoroční práce dnes na tradičních Národních dožínkách oslavil se zemědělci také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Tato slavnost se každoročně koná v rámci výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Vlivem počasí je sice v různých částech České republiky kvalita úrody proměnlivá, objem sklizně je ale ještě o něco vyšší než v rekordním loňském roce. 

„Sklizeň obilovin a řepky u nás letos začala zhruba ve stejném období jako loni. Na začátku však byla v porovnání s předchozími ročníky o něco pomalejší. Kvůli silným dešťům v první polovině srpna sklizeň ještě více zpomalila a předpokládalo se, že se protáhne až do začátku září. Ale vzhledem k tropickým teplotám v druhé polovině tohoto měsíce nabraly žně velmi vysoké tempo a jsou téměř u konce. Průběh počasí opět ukázal, jak hodně je na něm zemědělství závislé. O to víc je potřeba si vážit náročné a poctivé práce zemědělců, za kterou jim děkuji,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

K 24. srpnu bylo v České republice sklizeno 1 181,8 tis. ha, což je 94,92 % ploch obilovin s průměrným výnosem 6,18 t/ha. Zatím je celková produkce obilovin 7 306,2 tis. t, což je o 488,8 tis.t méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Loni bylo v tuto dobu sklizeno 99,4 % obilovin, průměrný výnos byl 6,02 t/ha, tedy o 2,6 % nižší. Za uplynulý týden pokročila sklizeň u všech sledovaných druhů obilovin, hlavně u ozimé pšenice (sklizeno 95,5 % ploch) a jarního ječmene (96,6 %). Významně pokročila i sklizeň ozimého žita (87,2 %) a jarní pšenice (88,4 %), v předchozím týdnu to bylo 72,6 % a 71,1 % ploch; tradičně se sklizeň opožďuje u triticale (87,3 % výměry) a ovsa (79,1 %).

Největší zpoždění sklizně obilovin v Čechách je v kraji Libereckém (68,1 %) a Karlovarském (77,6 %) a na Moravě v kraji Moravskoslezském (79,3 %). Ostatní regiony se blíží ke konci žní. Sklizeno je od 91,1 % (Pardubický kraj) do 99,2 % (Ústecký) ploch obilovin. Řepka je prakticky sklizena všude s výjimkou kraje Jihočeského, Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického a Moravskoslezského. Celkově u řepky chybí sklidit 4 629 ha (1,22 %). Produkce řepky je zatím 1 292,5 tis. t při průměrném výnosu 3,44 t/ha. Loni byla produkce zhruba 1 163,4 tis. t s průměrným výnosem 3,38 t/ha.

Kvalita potravinářské pšenice se výrazně liší podle data sklizně. Je zřejmé, že kvalitní pšenici vhodnou pro pekárenské účely bude třeba hledat zejména tam, kde bylo zrno sklizeno před srážkami. Všechny dosud analyzované vzorky jsou na obsah mykotoxinů pod maximálním limitem. U sladovnického ječmene je kvalita zrna dobrá. I přes příznivé hodnoty klíčivosti je nutné upozornit na riziko ztráty klíčivosti v průběhu skladování, z důvodu možné porostlosti.

Celková bilance obilovin pro marketingový rok 2023/2024 bude znovu přebytková, a to i přes pokračující vývoz obilovin z ČR (v marketingovém roce 2022/2023 vyvezeno 3 166,2 tis. t, v marketingovém roce 2021/2022 to bylo 3 208,9 tis. t) a nulový intervenční nákup.

Ministerstvo zemědělství zve všechny zájemce na Dožínky v Praze na Letné. Budou se konat v sobotu 2. září, je připraven bohatý program pro děti a vstup je zdarma. Bližší informace najdete zde: https://www.dozinkynaletne.cz/

Foto: Pexels
Zdroj: eAgri

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze