Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Jak to vidí starostovéTiskové zprávy

SMO ČR: Chceme ovlivnit evropskou politiku

Image

Prostřednictvím delegace u Rady evropských municipalit a regionů (CEMR), která jako reprezentativní politická organizace zastupuje zájmy více než 1 milionu evropských volených zástupců, chce Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) ovlivňovat politické debaty a zaměřit pozornost na to, co je z jejich pohledu stále aktuálnější.

CEMR má dva řídící orgány, a to politický a výkonný výbor. Politický výbor je ten, který rozhoduje o hlavních směrech politiky. Skládá se z 286 členů volených na tři roky. Jeho jednání se účastní včetně doprovodu z členských asociací cca 150–170 osob, starostů, primátorů a dalších volených představitelů členských zemí CEMR. Jedná se o jednání na nejvyšší úrovni, poslední se uskutečnila v Paříží, kde byla hostitelkou starostka Paříže Ana Hidalgo (prosinec 2022) a ve Tbilisi, kde byl hostitelem kromě místní asociace také starosta Tbilisi Kakha Kaladze (červen 2023). Jednání se účastní i další vysoce postavení zástupci evropských samospráv. Slavnostního večera pak následně i nejvyšší politická reprezentace a další vybraní hosté.

Máme z několika důvodů zájem o uspořádání Politického výboru CEMR v Praze v termínu 6 a 7. prosince letošního roku,“ říká Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMO ČR a pokračuje: „máme již na tuto dvoudenní akci na nejvyšší úrovni zajištěny prostory pražského Magistrátu i Rezidence primátora, stejně jako počítáme s účastí čestného předsedy Svazu, primátora hlavního města Prahy pana Bohuslava Svobody. Slavnostní večer se bude konat v prostorách Rudolfovy Galerie Pražského hradu.“

Nadcházející jednání Politického výboru CEMR bude obzvlášť důležité, protože se bude konat bezprostředně před volbami do Evropského parlamentu a vytyčí důležitá témata pro další období.

Zatím byla identifikována dvě klíčová témata, a to je rostoucí polarizace společnosti rezultující z možné neakceptace opatření souvisejících s politikou Green Deal, a dále důležitost budoucí kohezní politiky 2028+ a jejího nastavení. Organizace takové akce je velmi náročný počin, a možnost externích partnerů je omezená, nicméně není vyloučená. Pouze společnosti s jasnou společenskou i klimatickou zodpovědností by mohly tuto akci podpořit,“ doplňuje Radka Vladyková.

Na realizaci využije SMO ČR jak vlastní finanční prostředky, tak i prostředky od partnerů, kteří se budou na akci případně prezentovat.

Foto a Zdroj: Svaz měst a obcí ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze