Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojTiskové zprávy

Stát plánuje dát v příštích letech na záchranu Terezína a Josefova až 3 miliardy korun

Vládní komise koordinovaná Ministerstvem pro místní rozvoj se dohodla na způsobu financování záchrany nejvíce ohrožených objektů v Terezíně a Josefově. V příštích pěti letech na ni půjde z Havarijního fondu Ministerstva kultury až 1,73 miliardy korun. Na základě jednání mezi MMR, MK a MF peníze uvolní resort financí. Pod Ministerstvem pro místní rozvoj by také měl vzniknout program systémové obnovy obou areálů ve výši až 1,2 miliardy korun. 

Sanační práce by měly v příštích pěti letech zastavit další destrukci šestice kulturních památek v havarijním stavu. V Terezíně jsou to Žižkova kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad a Vojenská nemocnice, v Josefově pak Čtvercová kasárna a tamní Vojenská nemocnice. „Více než dvacet let od ničivých povodní v roce 2002 dostanou konečně obě pevnostní města novou šanci. Nejde jen o historii Terezína spjatou s holokaustem. V obou případech jde o unikátní historické památky,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Práce budou v první fázi hrazeny z Havarijního fondu Ministerstva kultury – až 1,73 miliardy korun do něj v příštích pěti letech uvolní resort financí. MMR koordinovalo hledání prostředků na záchranu komplexů od podzimu minulého roku, kdy vznikla Vládní komise s účastí resortů místního rozvoje, financí, kultury a obrany. Zasedli v ní také představitelé Terezína, Jaroměře a Ústeckého i Královéhradeckého kraje. „Všichni členové komise si dobře uvědomují, že nám dochází čas. Každá bouřka s sebou nese riziko, že spadne další část střechy nebo se zbortí kus zdiva. Chci poděkovat kolegům z vlády, ministrům Zbyňku Stanjurovi a Martinu Baxovi, že se k tomu postavili čelem a společně se nám podařilo najít model financování záchrany nejvíce ohrožených staveb,” prohlásil Bartoš.

Rozsah a náročnost obnovy areálů dalece přesahuje současné finanční, plánovací a realizační možnosti obou měst. Proto by v nich měly vzniknout stálé skupiny odborníků, které budou spolupracovat s kraji i ministerstvy a hledat budoucí využití pevnostních měst. „Jen zabránit tomu nejhoršímu a zastavit chátrání nestačí, chceme dát Terezínu a Josefovu nový smysl. Počítáme s tím, že na MMR vznikne nový systémový program obnovy. Ze státního rozpočtu na něj v příštích deseti letech můžeme dostat dalších až 1,2 miliardy korun, podmínkou ale je, že další prostředky přidají Ústecký a Královéhradecký kraj,” vysvětlil Bartoš.

Zároveň budou pokračovat snahy získat prostředky také od ostatních ministerstev, Evropské unie a dalších zahraničních partnerů. O financování záchrany areálů a případné další fázi jejich rozvoje bude v příštích týdnech hlasovat vláda.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze