Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Jak to vidí starostovéKomunikace s občanyTiskové zprávy

  Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) odmítá obohacování státu na úkor samospráv

  Image

  Praha 12. května 2023, Včerejší vyhlášení tzv. konsolidačního balíčku, kterým chce vláda sanovat propad státního rozpočtu, vyvolalo u představitelů samospráv velké rozhořčení.

  Návrh na zvýšení daně z nemovitosti bez ohledu na místní podmínky, bez ohledu na možnosti obyvatel, na dopad do lokální ekonomiky, prostě šmahem od stolu, považuje Svaz za krok špatným směrem.

  Chápeme snahu státu o konsolidaci veřejných financí, jsme ti první, kteří jdou ve městech a obcích příkladem dobrého hospodaření s obecními prostředky,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjov František Lukl, „a to i přesto, že vykonáváme za stát řadu jeho agend bez náležité finanční refundace. Proto nás zaráží argumentace vládních představitelů, kteří návrh na zvýšení daně z nemovitosti vysvětlují i velkou finanční zátěží výběru této daně státem.  Ministr financí zmiňuje miliardu korun, ptá se ale někdo nás, zástupců měst a obcí, kolik ročně doplácíme na agendy přenesené působnosti, tedy na agendy, které na nás stát delegoval?“

  Při stanovování této daně je nesmírně důležitá i analýza možností daného místa, občanů, kteří zde žijí. Je to daň, jejíž parametry navrhuje a schvaluje zastupitelstvo každé obce a také si její výši musí před svými občany zdůvodnit a uhájit. Její výnos je pak 100 % příjmem obce, občané mohou tedy sami jednoznačně posoudit, zda její navýšení bylo ku prospěchu rozvoje jejich domova.

  Znovu a znovu nás stát svými rozhodnutími staví do role podřízeného a ne partnera, jehož názoru by si vážil a s kterým by o svých rozhodnutím diskutoval. Tato rozhodnutí ovlivňují životy tisíců lidí, našich občanů,“ dokončuje František Lukl.

  Foto: Pexels
  Zdroj: Svaz měst a obcí ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze