Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceMístní rozvojNepřehlédněteTiskové zprávy

Začala soutěž Vesnice roku 2024

Image

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš zahájil v prostorách Senátu společně s ministrem zemědělství Markem Výborným, předsedkyní Spolku pro obnovu venkova Veronikou Vrecionovou a místopředsedou Svazu měst a obcí ČR Pavlem Drahovzalem v pořadí už 28. ročník soutěže Vesnice roku. 

Záštitu nad ním převzal senátor Jiří Vosecký, předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. Přihlášky mohou obce podávat až do 26. dubna 2024.

„V České republice je dnes 6 258 obcí – v tomto ohledu jsme unikátem nejen v evropském, ale dokonce světovém měřítku. Téměř 90 % z nich má do pěti tisíc obyvatel – 80 % dokonce méně než tisíc. Už jen z tohoto prostého přehledu je patrné, jak jsou malé obce u nás důležité. Jsem proto velmi rád, že můžeme tyto obce podporovat mimo jiné také prostřednictvím soutěže Vesnice roku, která se koná již od roku 1995,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Do soutěže se mohou přihlásit všechny obce, tedy i města a městyse, které mají nejvýše 7 500 obyvatel a zpracovaly strategický dokument svého rozvoje. Společně s MMR a Ministerstvem zemědělství vyhlašují Vesnici roku také Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR.

V minulém roce se přihlásilo celkem 175 obcí ze všech krajů České republiky. Nositelem titulu „Vesnice roku 2023“ se stala zlínská obec Ostrožská Lhota. „Letos jsme za MMR přišli s celou řadou změn, které ocení hlavně účastníci soutěže – představitelé obcí. Tyto úpravy reagují na zpětnou vazbu, kterou nám v dotazníkovém šetření poskytlo 609 z nich,” dodal Bartoš. Soutěž má nové webové stránky a přihlašovací i hodnoticí proces je digitální. Výrazně to urychlí práci představitelům obcí i hodnotitelům. Inovace v malých obcích resort podpoří v krajském kole novou Fialovou stuhou. Plánuje také navýšit odměny formou dotace pro stuhy a ocenění v gesci MMR. V neposlední řadě také vylepšuje a sjednocuje systém hodnocení.

Přihlášky do 28. ročníku soutěže Vesnice roku mohou obce podávat až do 26. dubna. V následujících dvou měsících pak proběhnou krajská kola. Celostátní kolo se uskuteční v prvním zářijovém týdnu tohoto roku. Vítěze a nositele titulu „Vesnice roku 2024″ vyhlásí zástupci vyhlašovatelů soutěže 21. září 2024 v Uherském Hradišti.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze