Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Vodohospodářství

Obce mají zájem o budování malých vodních ploch

Velký zájem z řad starostek a starostů obcí zaznamenal online seminář k tématu budování a financování malých vodních ploch (MVP) v území Jihomoravského kraje. V úterý 27. dubna 2021 se ho zúčastnilo 53 představitelek a představitelů obcí.
Na semináři kraj představil návrhy 800 lokalit pro realizaci malých vodních ploch, které mají potenciál pro částečné řešení dlouhodobého problému – nedostatku vody v krajině. Patří sem zejména vybudování nových hydrologických prvků jako jsou mokřady, tůně, meandrování a rozvětvení koryt povrchových toků, revitalizace tůní, mokřadů a biotopů a malých vodních nádrží. Tato databáze vznikla sloučením informací od zástupců obcí s plochami vygenerovanými z modelu terénu a dalších geografických dat.
„Jednou z priorit Jihomoravského kraje je podpora aktivit ke zmírnění odtoku srážkové a povrchové vody. Chceme zadržet vodu déle v půdě pro potřebu rostlin, pro doplnění zásob podzemní vody. Jde nám o to v tomto smyslu byla v krajině poznat změna. Bude to trvat, ale tak už to v přírodě chodí,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník.
Podle náměstka hejtmana Lukáše Dubce se jižní Morava řadí mezi území nejvíce postižené dlouhodobým suchem. Díky spolupráci s obcemi kraj vytvořil mapu ploch, díky kterým může zmírnit dopady klimatických změn a zadržet vodu v krajině. „Sucho nám na jižní Moravě neodbytně klepe na dveře. Dokonce jsme se dostali do fáze, kdy pro
Zdroj: Jihomoravský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze