Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoITZdravotnictví

Inspirace pro digitální inovace ve zdravotnictví

V dnešní době prostupuje digitalizace prakticky každým odvětvím. Své finanční toky můžeme pohodlně kontrolovat ve svém internetovém bankovnictví, prostřednictvím mobilních aplikací si objednávat taxi či donášku jídla nebo platit za útratu v restauraci skrze QR kód. Přestože nám moderní technologie s mobilními aplikacemi v popředí usnadňují každodenní život, výrazně méně se zaměřujeme na segment potřeb, který je pro náš život násobně důležitější – zdravotnictví.

Opomíjený healthtech

O fintechu, proptechu a všelijakých dalších odvětvích s koncovkou -tech, která se zabývají vývojem technologií, jste již pravděpodobně slyšeli. Vsadím se však, že termín „healthtech“, tedy vývoj inovativních zdravotnických technologií, by v uších zarezonoval menšímu procentu z vás. To z logického důvodu, neboť oproti jiným „techům“ takzvaný healthtech do světa zdravotnictví stále ještě nepronikl tak, jako dnes fintechové aplikace a e-wallety běžně nahrazují naše peněženky.

Dovolím si říct, že poněkud neprávem. Nejen vlivem nedávné pandemie byly do společností zabývajících se právě vývojem digitálních technologií ve zdravotnictví investovány nemalé částky. K letošnímu roku dosáhla podle studie Digital Health Market Size & Share Report celosvětová hodnota healthtechu necelých 217 miliard dolarů a očekává se, že toto číslo nadále poroste. Stejná studie predikuje, že globální trh s digitálními zdravotnickými technologiemi dosáhne do roku 2080 300 miliard dolarů. Jen dva roky s pandemií jeho hodnotu pozvedly o více než 19 %.

Nutno podotknout, že healthtech zahrnuje skutečně široké spektrum produktů různých podob. Například cloudové nástroje umožňující zpracovávání a sdílení velkých objemů dat napříč vědeckou komunitou, přes algoritmy strojového učení v nemocnicích zlepšujících zdravotní péči, telemedicínské technologie umožňující vzdálený monitoring pacientů, po mobilní aplikace zjednodušující práci zdravotnického personálu.

Progresivní Kanada

Naše první setkání se světem healthtechu představoval vývoj aplikace FOEDUS umožňující efektivní výměnu orgánů k transplantaci napříč evropskými nemocnicemi. Aplikace od roku 2017 šetří cenné vteřiny, které mohou pro pacienta znamenat rozdíl života a smrti, a získal si značné uznání. Na kontě má totiž přes 300 zachráněných lidských životů a v současné době jej využívá 33 evropských států. Jestli se mě někdy někdo zeptá, na co jsem v životě skutečně hrdý, FOEDUS se rozhodně umístí na prvních příčkách. Když se proto naskytla příležitost ve vývoji zdravotnického softwaru pokračovat, nebylo v našem týmu o čem diskutovat.

Naše cesty tentokrát vedly do Kanady, která se ukázala jako dobrý příklad země, která digitalizaci svého zdravotnictví přikládá značnou váhu. Mezinárodní technologický gigant Telus, poskytující v Kanadě telekomunikační služby, nás oslovil s nabídkou rozsáhlé spolupráce. První zakázku tvoří tři projekty pro healthtechovou divizi Telus Health, jejíž celková hodnota se příští rok pravděpodobně vyšplhá na 275 milionů korun.

Kanadskému zdravotnictví tak bude nově pomáhat například vzdálený monitoring pacientů, díky kterému místní nemocnice ušetří náklady za hospitalizace, či virtuální sestřička. Ta zastoupí skutečné zdravotní sestry v administrativních procesech, jako je objednávání pacientů a dalších úkonech, které je dennodenně zaměstnávají. Třetím projektem, který nás čeká, je integrace sdíleného registru lékařských záznamů a vládních systémů. Díky němu se každý lékař snadno dostane k potřebným informacím o konkrétním pacientovi a může tak rychleji stanovit správnou diagnózu.

Slova Neila Armstronga „malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo“ známe nejspíš všichni. Osobně si myslím, že tato věta na blížící se spolupráci dobře sedí. Vývoj zdravotnických technologií pro kanadské zdravotnictví totiž neznamená pouze obrovskou byznysovou příležitost pro Applifting a fakt, že se nám rozrostou kanceláře, ale také zkušenost, kterou můžeme aplikovat na domácí půdě. Přestože v Česku k implementaci digitálních technologií ve zdravotnictví dochází stále poskrovnu, jejich význam začíná v našich nemocnicích růst. Ty jsou navíc na jejich aplikaci technologicky dobře připraveny. Věřím proto, že naše zkušenosti v Kanadě přispějí k tomu, že téma healthtechu začne v Česku více rezonovat a pobídne zdravotnictví k technologické revoluci.

Foto: Zdravotnický Deník
Zdroj: Systém Online

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
247

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze