Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Životní prostředí

  Měření kvality ovzduší v průmyslové zóně Jihlavy za rok 2021

  Měření kvality ovzduší je v průmyslové zóně města Jihlavy prováděno od roku 2010, a to na základě společného projektu Kraje Vysočina a Statutárního města Jihlavy. Měřící stanice je umístěna v areálu společnosti Marelli Automotive Lighting Jihlava (Czech Republic), s. r. o., která od začátku projekt podporuje poskytnutím vhodného místa pro stanici i elektrické přípojky pro provoz měřících přístrojů. Na místě probíhá měření prašného aerosolu rozděleného na velikostní frakce (prachové částice velikosti PM10 a PM2,5) a oxidů dusíku (vyjádřených jako NO, NO2 a NOx).

  Pro účely vyhodnocení měření kvality ovzduší byla data srovnána s výsledky automatických stanic imisního monitoringu (AIM) v Jihlavě a v Košeticích. V případě stanice AIM Jihlava se jedná o městskou pozaďovou stanici reprezentující pozadí města Jihlavy. Regionální pozaďová stanice v Košeticích měří pozadí Kraje Vysočina s minimálním ovlivněním antropogenními zdroji.

  Od roku 2011 nebyl na měřící stanici v lokalitě Marelli Automotive Lighting Jihlava (Czech Republic) překročen imisní limit prachových částic (za překročení limitu se považuje 35x překročení průměrné denní koncentrace v daném kalendářním roce). Nejnižší počet dní s překročenou hodnotou tohoto limitu byl naměřen v teplém a příznivém roku 2015 a v roce 2018. I v roce 2021 je patrné, že nejvyšší počet dní s vysokou denní koncentrací prachových částic se vyskytuje v topné sezóně. Mimo topnou sezónu k překračování limitu pro průměrnou denní koncentraci nedochází vůbec.

  I z hlediska koncentrací oxidů dusíku byla situace v Jihlavské průmyslové zóně velmi dobrá a k překročení imisních limitů v roce 2021 také nedošlo. Hlavním zdrojem oxidů dusíku je především silniční doprava (tato lokalita je dopravně jednou z nejzatíženějších lokalit v Jihlavě) a následně pak spalovací procesy ve stacionárních zdrojích.

  „Ovzduší v Jihlavě lze, stejně jako ovzduší na celé Vysočině, dlouhodobě považovat za velmi kvalitní a Kraj Vysočina stále patří k regionům s nejčistším ovzduším v České republice,“ konstatuje s potěšením krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek a dodává: „Kraj bude nadále podporovat opatření ke snížení emisí a věnovat se monitoringu, protože jen dlouhodobé a kontinuální výsledky měření mají objektivní a vypovídající charakter. Nejlepší zprávou je, že se znečištění ovzduší ve sledovaném desetiletém období daří snižovat.“

  Zdroj: TZ kraj Vysočina

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  243
  Energetika
  307
  IT
  182
  Dotace a Finance
  846
  Odpady
  165

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze